Banki w nowym otoczeniu społecznym gospodarczym i technologicznym

Poltext

  • Rok wydania: 2019
  • Format: 16.5x23.5cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
57,90 PLN
Nasza cena
52,63 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł



Po kryzysie lat 2007–2009 globalny system bankowy przeszedł istotną ewolucję. Wdrożone zostały restrykcyjne regulacje
i zmiany nadzorcze, w wyniku których znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa banków. Jednak nie jest to warunek wystarczający dla dalszego niezakłóconego rozwoju – banki muszą być konkurencyjne, rentowne i cieszyć się zaufaniem klientów oraz innych interesariuszy. Oprócz zagrożeń związanych z kryzysem pojawiają się kolejne wyzwania, zwłaszcza te związane z nowymi technologiami i konkurencją ze strony firm sektora FinTech. Celem monografii jest analiza, jakie szanse i zagrożenia dominują w polskim sektorze bankowym, zarówno w odniesieniu do bankowości komercyjnej, jak i spółdzielczej, z uwzględnieniem występujących i przewidywanych tendencji oraz czynników ryzyka.
Globalny kryzys finansowy sprawił, że w centrum zainteresowania banków znalazło się poszukiwanie takich strategii i modeli biznesowych, które wzmacniają relacje z klientami i zaufanie do sektora bankowego. W początkowym okresie po kryzysie banki koncentrowały się głównie na dostosowaniu się do nowych, restrykcyjnych regulacji. Obecnie ewolucja systemu bankowego w coraz większym stopniu dokonuje się pod wpływem dynamicznie rozwijającej się technologii i konkurencji ze strony tzw. firm fintechowych.
Monografia w sposób syntetyczny analizuje zagrożenia i wyzwania regulacyjne, technologiczne i biznesowe w polskim sektorze bankowym w kontekście przemian gospodarczych, społecznych i kulturowych. Banki muszą zmierzyć się także z nowym, wschodzącym rynkiem „technologii finansowych”, które zmieniają sektor finansowy oraz sposób dostępu klientów do jego usług. Konsumenci usług bankowych wymuszają na bankach cyfryzację, nowe sposoby interakcji z klientami oraz nowe modele biznesowe i kanały kontaktu.
 Książka jest kompleksowym, wartościowym i twórczym opracowaniem, które charakteryzuje się aktualnością poruszanych zagadnień, wszechstronnością zaprezentowanych zjawisk i aplikacyjnym charakterem większości omawianych kwestii.
 - z recenzji prof. Agnieszki Alińskiej
W publikacji podjęto jeden z najważniejszych tematów współczesnych finansów, jakim jest funkcjonowanie bankowości w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym, regulacyjnym, społecznym, a przede wszystkim technologicznym.
W środowisku zarówno praktyków, jak i teoretyków istnieje ogromne zapotrzebowanie na naukowe opracowania dotyczące wyzwań, przed jakimi stają uczestnicy rynku finansowego.
- z recenzji prof. Leszka Dziawgo
Książka powstała pod redakcją dr hab. Ewy Miklaszewskiej, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierownika Katedry Bankowości na Wydziale Finansów i Prawa, autorki wielu publikacji z zakresu regulacji bankowych oraz zmian strategicznych na rynku bankowym, w tym monografii Zmiany strategiczne na europejskim rynku bankowym w okresie pokryzysowym (Poltext 2018). Autorami poszczególnych rozdziałów są zarówno pracownicy Katedry Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jak i współpracujący z UEK autorzy z innych ośrodków naukowych.
Prof. Kamilla Marchewka-Bartkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Stanisław Kasiewicz i prof. Lech Kurkliński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dr Błażej Lepczyński z Uniwersytetu Gdańskiego są cenionymi autorytetami w zakresie analizy zmian regulacyjnych na rynku bankowym. Dr Mariusz Zygierewicz, dyrektor zespołu ekonomiczno-regulacyjnego Związku Banków Polskich, dr Mariusz Idzik z SGGW w Warszawie i dr Magdalena Kozińska z SGH z sukcesem łączą doświadczenia pracy naukowej z działalnością ekspercką. Dr Mateusz Folwarski,
dr Aleksandra Jurkowska, dr Krzysztof Kil, dr Andrzej Walitza oraz mgr Michał Boda i mgr Radosław Ciukaj
z Katedry Bankowości UEK koncentrują się w pracy naukowej na analizie zmian w modelach biznesowych banków, zwłaszcza pod wpływem otoczenia konkurencyjnego i nowych technologii.

Szczegóły

Tytuł: Banki w nowym otoczeniu społecznym gospodarczym i technologicznym
Autor: Ewa Miklaszewska (red.)
Wydawnictwo: Poltext
ISBN: 9788375619836
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 234
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.48 kg
Redakcja: Miklaszewska Ewa

Recenzje