Zjawisko dyskryminacji w powszechnym rozumieniu wiąże się z gorszym traktowaniem niektórych osób ze względu na ich odmienność od reszty społeczeństwa. Nierówne traktowanie występuje również w dostępie do zatrudnienia i w związku z pozostawaniem w zatrudnieniu.
Publikacja zawiera prawną analizę zjawiska dyskryminacji osób ubiegających się o zatrudnienie, do której może dojść zarówno na etapie podejmowania przez pracodawcę czynności poprzedzających nawiązanie stosunku pracy ? rekrutacji i selekcji kandydatów, jak i w związku z nawiązaniem stosunku pracy, np. zawarciem umowy o pracę.
Autorka omówiła m.in.:
? nazwane kryteria dyskryminacyjne (wiek, płeć, niepełnosprawność, narodowość, religia, orientacja seksualna, przekonania polityczne) oraz nienazwane kryteria dyskryminacyjne (wygląd, stan zdrowia, karalność, obywatelstwo i język, pochodzenie społeczne);
? nawiązanie stosunku pracy w drodze zawarcia umowy, której postanowienia są dyskryminujące;
? pojęcie dyskryminacji w polskim prawie pracy oraz w prawie Unii Europejskiej;
? środki ochrony prawnej przed dyskryminacją przy nawiązywaniu stosunku pracy.
W książce zawarto liczne przykłady działań pracodawcy lub osób wspomagających go w procedurach rekrutacyjnych, które to działania na gruncie prawnym mogą zostać uznane za niedozwolone praktyki dyskryminacyjne.
Szczegóły
Tytuł: Zakaz dyskryminacji na etapie nawiązywania stosunku pracyAutor: Justyna Tlatlik
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
ISBN: 9788382861563
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 216
Oprawa: Miękka