Ożeż ty! Polszczyzno
Wątpliwości użytkowników języka, wyjaśnienia lingwistyczne
Księgarnia Akademicka
Walor popularyzacyjno-dydaktyczny osiąga Autor tak jak w poprzednich publikacjach zarówno przyciągającym a bardzo potocznie brzmiącym tytułem Ożeż ty!, polszczyzno, po którym dopiero następuje uściślenie Wątpliwości użytkowników języka, wyjaśnienia lingwistyczne, jak i tytułami poszczególnych rozdziałów książki, zawierającymi nie tylko ich główne tematy, ale też pouczenia-posłania do czytelników, np. Czy współcześnie wszystko musi być ?eventem?? albo ?Debatant?. Po co to słowo, skoro jest ?dyskutant??
Podoba mi się to ujęcie, niespotykane w takiej postaci w pracach innych autorów (z niżej podpisanym włącznie!). Za bardzo trafny uznaję również zakres poruszonej w pracy problematyki. Obejmuje ona doprawdy bardzo istotne zjawiska leksykalno-gramatyczne współczesnej polszczyzny, ważne i nośne społecznie. Trawestując znane powiedzenie Katona rem verba sequentur (?za rzeczą postępują słowa?), można stwierdzić, że Maciej Malinowski zaiste postępuje za współczesnym językiem polskim, nadąża za nim i nader precyzyjnie go diagnozuje, opisuje oraz ? co najważniejsze ? prognozuje, a bez tej umiejętności nie ma w pełni naukowej kultury języka jako samodzielnej dyscypliny lingwistycznej.
[?] Przygotowana do druku książka jest opracowaniem rzetelnym, ważnym i nośnym społecznie. Spełnia wszystkie wymagania stawiane pracom naukowym, choć sama w sobie jest ujęciem popularnym, przeznaczonym dla szerszego kręgu odbiorców. Z myślą o nich autor postarał się o język przystępny, atrakcyjny stylistycznie, nietrudny w lekturze.
Szczegóły
Tytuł: Ożeż ty! PolszczyznoPodtytuł: Wątpliwości użytkowników języka, wyjaśnienia lingwistyczne
Autor: Maciej Malinowski
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
ISBN: 9788381387446
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 382
Oprawa: Twarda
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Ikonologia
Universitas
Polonistyka końca świata
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Słownik interpunkcyjny języka polskiego
z zasadami przestankowania PWN
z zasadami przestankowania PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN
Słownik etymologiczny polszczyzny potocznej PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN
Reklama handlowa w dawnym Krakowie Praktyki komunikacyjne
Księgarnia Akademicka
Ja tu zostaję. Fenomen Wołodymyra Zełenskiego
Biblioteka Więzi