„Miasta i opowieści powstają w podobny sposób: zawsze tworzą je zwycięzcy, dla zwycięzców i zgodnie ze świadectwami zwycięzców“ – mówi Sharon Rotbard, izraelski architekt, wydawca i pisarz. A potem krok po kroku pokazuje, jak stworzono mit Tel Awiwu, białego, modernistycznego miasta, które powstało na wydmach z „piany fali i chmur“, a zatem z marzenia. Owszem, bez marzenia i wizji nie byłoby Tel Awiwu. Ale za ich zasłoną dokonało się coś nader realnego i brutalnego – zniszczenie starej Jafy, miasta Arabów, które dziś znamy jako część izraelskiego miasta, w 1949 roku oficjalnie włączoną w obręb metropolii.
Tel Awiw nie tylko wyparł czy wręcz unicestwił arabską Jafę. Konstruując swoją historyczną i architektoniczną tożsamość, także stale się w niej przeglądał. „Białość“ izraelskiego miasta, która w 2004 roku zapewniła jej miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ma zatem przynajmniej dwa źródła. Jednym są opiewane w oficjalnych dokumentach tradycje modernistyczne, zwłaszcza ta wywodząca się z Bauhausu, drugim – na zasadzie kontrastu i zaprzeczenia – przemilczana historia i materialna substancja dawnego, arabskiego „miasta na wydmach“.
"Wnikliwe śledztwo i pełna pasji rozprawa z baśnią o modernistycznej utopii. Rotbard opowiada historię budowy żydowskiego Tel Awiwu i niszczenia arabskiej Jafy z perspektywy ofiar, odsłania polityczne mechanizmy, które stworzyły mit Białego Miasta. Tak się powinno opowiadać historię miast."
- Grzegorz Piątek
Szczegóły
Tytuł: Białe miasto, czarne miastoAutor: Sharon Rotbard
Wydawnictwo: Filtry
ISBN: 9788396440846
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Makaruk Katarzyna
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 336
Format: 14.5 x 21 cm
Oprawa: Twarda
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Zabić głodem.
Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie
Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mbappé. Nowy książę futbolu
SQN - Sine Qua Non
Kaszëbë
Czarne
Nie ma i nie będzie
Ha!art
Polka ateistka kontra Polak katolik
Fundacja Kultura Liberalna