Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych
Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy.
Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy.
Jak wygląda oblicze władzy? Kto i dlaczego zostaje upamiętniony w sztuce? Jak reagujemy na pomniki polityków, których nie darzymy aprobatą?
W niniejszej książce — na tle dzisiejszych „wojen z pomnikami” — Mary Beard snuje opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza „dwunastu cesarzy”: od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu. Podkreśliwszy znaczenie cesarskich portretów w polityce rzymskiej, Beard w tej bogato ilustrowanej książce prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii sztuki i kultury; oferuje świeże spojrzenie na dzieła artystów od Memlinga i Mantegni, a także pokoleń tkaczy, ebenistów, złotników, rytowników i ceramików. Śledzimy zaskakującą historię zamieniania tożsamości płynącego z niewiedzy lub celowych błędnych identyfikacji, fałszerstw i nierzadko ambiwalentnych przedstawień władzy. Od dokonanej przez badaczkę rekonstrukcji wspaniałej, nieistniejącej już Sali Cesarzy Tycjana po jej reinterpretację słynnych cezariańskich tapiserii Henryka VIII - Dwunastu cesarzy przedstawia zawiłe losy jednych z najbardziej ambitnych i niepokojących portretów władzy, jakie stworzono.
„Jak to wspaniale pokazuje ta książka, nikt nie ma większych kwalifikacji niż Mary Beard, by przeprowadzić nas przez — krętą jak labirynt i pełną niebezpieczeństw — wielką lustrzaną galerię, która oddziela nas od dwunastu cesarzy”. - TOM HOLLAND, autor Juliusz Cezar kontra Rzym: Triumf i tragedia republiki
MARY BEARD należy do czołowych filologów klasycznych i komentatorów kulturowych na świecie. Specjalizuje się w historii i sztuce Rzymu, jest profesorem filologii klasycznej na uniwersytecie w Cambridge oraz autorką bestsellerowych i nagradzanych książek, w tym SPQR: Historia starożytnego Rzymu, Pompeje. Życie rzymskiego miasta oraz Kobiety i władza: Manifest (w Polsce wszystkie te książki ukazały się nakładem Domu Wydawniczego REBIS). Jest też współtwórczynią i prezenterką wielu programów telewizyjnych, takich jak Civilisations, Meet the Romans i Shock of the Nude.
Producent:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:
Podmiot odpowiedzialny:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:
Szczegóły
Tytuł: Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnychAutor: Mary Beard
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788381886505
Tytuł oryginału: Twelve Caesars
Tłumacz: Radomski Norbert
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 436
Format: 15.0 x 22.5 cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Amerykański system wyborczy
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Damy ze skazą
Znak Horyzont
Planista. Cztery dekady wewnątrz gospodarki sterowanej
Fundacja OŚrodka Karta
Księga objawienia
Albatros
Inwazja
Albatros
W imię ojców
Skarpa Warszawska