Drewniane świątynie stanowią ważny element krajobrazu architektonicznego Polski. Jednak ich liczebność gwałtownie maleje – nowe praktycznie nie powstają, starsze niszczeją, płoną, znikają z naszego krajobrazu. Niegdyś traktowane wręcz jako architektoniczna manifestacja tożsamości narodowej, dziś są unikatami.
Najstarsze zachowane kościoły drewniane na ziemiach polskich pochodzą z XV i XVI wieku. Prezentują jednolite rozwiązania architektoniczne, wypracowane i udoskonalane w poprzednich stuleciach. Są drobną częścią dawnego krajobrazu sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce. Dlatego tak ważne jest zachowanie pamięci o nich dla przyszłych pokoleń.
Lista świątyń zebranych w naszym albumie dobrana została w przemyślany sposób i reprezentatywna dla dorobku drewnianej architektury sakralnej w Polsce Autor nie skupił się na budowlach z południa Polski, dowartościowanych wpisaniem części z nich na listę skarbów UNESCO, ale poszukał interesujących przykładów z całego kraju. Są wśród nich przepiękne cerkwie, unikalne architektonicznie dla naszego kraju świątynie ewangelickie, urokliwe synagogi.
Nasz album przeniesie Cię w podróż przez czas i przestrzeń. Poznasz różnorodność stylów i technik budowlanych, które tworzą niepowtarzalny krajobraz architektoniczny Polski, odkryjesz piękno naszego dziedzictwa.
Kraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo M sp. z o.o.
Al.. J. Słowackiego 1/6
31-159 Kraków (Polska)
tel: +48 721-521-521
email: bok@wydawnictwom.pl
Szczegóły
Tytuł: Kościoły drewniane w PolsceAutor: Piotr Krasny
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
ISBN: 9788380438743
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 272
Format: 23.8x32.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.15 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Izrael Travelbook
Bezdroża
Gdzie w góry na weekend. Górskie trasy dla każdego
Znak Koncept
Żydowskie legendy biblijne
Vis-a-Vis Etiuda
Mrożek. Biografia
Literackie
Kronika Polaków
Biały Kruk
Histeria sztuki
Znak
Rosja - Ukraina. Największe starcie XXI wieku
Znak Horyzont
Ogólna teoria względności. Teoretyczne minimum
Prószyński i S-ka