Sen Cesarstwa Niemieckiego o powstaniu imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce, trwał do 1914 roku, kiedy to wojska angielskie, belgijskie, francuskie, japońskie, australijskie oraz nowozelandzkie zajęły większość cesarskich Schutzgebiete.
Dzieje kolonializmu to historia cierpienia i wyzysku, a jednocześnie czas barwnych opowieści, odkryć, mitów i bohaterów. To okres bolesnego dla kolonizowanych zerwania z przeszłością i wywodzącą się z kulturowo-historycznych naleciałości identyfikacją samych siebie, a równocześnie niejednokrotnie brutalny punkt startowy do narodowej przyszłości, jakże odmiennej pod względem socjologiczno-kulturowym od tego, co dotąd kształtowało daną społeczność. Kolonializm niesie swoje pokłosie aż do dzisiaj, a utarte w jego czasie schematy nadal pokutują na obrazie dawnych kolonii. Europa zmieniała cały świat na swój obraz i podobieństwo. Proces ten trwał zadziwiająco krótko w skali historii świata, jednak jego wpływ był, jest i będzie jeszcze długo odczuwalny na całej kuli ziemskiej...
Patryk Tomala (1990). Absolwent historii na Uniwersytecie Opolskim. Kurator Museum. Kulturquartier Mecklenburg-Strelitz w Neustrelitz. Prezes stowarzyszenia Semper Silesiana, członek zarządu Annalise-Wagner Stiftung. Autor książki „Emin Pasza. Wieczny Tułacz” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych.
Szczegóły
Tytuł: Niemieckie kolonie na Pacyfiku oraz w Chinach na przełomie XIX i XX wiekuAutor: Patryk Tomala
Wydawnictwo: Inforteditions
ISBN: 9788367111485
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 415
Oprawa: Miękka
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kocie ścieżki. Japonia
Mamania
Łuk i łucznictwo w kulturze wybranych ludów starożytności
Inforteditions