Z dziejów pierwszego panowania króla Stanisława Leszczyńskiego
(wokół malborskiego epizodu z 1708 roku)
Towarzystwo Naukowe w Toruniu

Celem prezentowanej pracy jest pogłębienie znajomości podstawowych faktów z końca pierwszego panowania króla Stanisława Leszczyńskiego, a także analiza jego osobowości i politycznych uwarunkowań jego działalności.
Konstrukcja książki ma układ chronologiczno-rzeczowy. Dwa rozdziały, otwierający i zamykający, pokazują losy Stanisława Leszczyńskiego w latach 1706–1709, bezpośrednio przed przyjazdem do Malborka i po opuszczeniu miasta. Dają one stosunkowo szerokie tło polityczno-wojskowe ówczesnych wydarzeń w Rzeczypospolitej objętej wojną północną. Pozostałe rozdziały mają charakter rzeczowy. Ukazano w nich ówczesny Zamek Malborski jako rezydencję władcy, warunki życia codziennego, rodzinę monarchy i jego otoczenie, zajęcia króla Stanisława, następnie elementy prowadzonej przez niego polityki zagranicznej i wewnętrznej (ze szczególnym podkreśleniem bezowocnych kontaktów z konfederatami sandomierskimi i hetmanem Adamem Sieniawskim), wreszcie funkcjonowanie dworu i kancelarii królewskiej.
Uzupełnieniem pracy jest aneks zawierający drukowany uniwersał króla Stanisława Leszczyńskiego, datowany w Malborku 11 sierpnia 1708 r., zwołujący sejmiki na 11 września tego roku, wyjaśniający i usprawiedliwiający dotychczasową politykę monarchy.
(opis wydawcy)
Szczegóły
Tytuł: Z dziejów pierwszego panowania króla Stanisława LeszczyńskiegoPodtytuł: (wokół malborskiego epizodu z 1708 roku)
Autor: Jerzy Dygała
Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe w Toruniu
ISBN: 9788365127884
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 306
Format: 17.0x24.0cm
Oprawa: Twarda