Anka Ptaszkowska urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Jest ważną postacią polskiej i francuskiej sceny artystycznej jako – jednocześnie – krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw i inicjatorka spotkań, a przede wszystkim „wspólniczka” kilkunastu artystów, w których twórczość się bez reszty zaangażowała.
Dom w Zalesiu – i jego pobocza to zatem opowieść o sztuce: to w Zalesiu po raz pierwszy pojawił się słynny niebieski pasek Edwarda Krasińskiego, tu Anka Ptaszkowska i Mariusz Tchorek napisali Teorię Miejsca, manifest, który wszedł do podręczników historii sztuki.
Ale jest to też opowieść o rodzinie (frapuja?cy portret silnych „kobiet Mierzejewsko-Oxin´skich”), przyjaciołach i o miejscu, w którym „każda czynność zmierzała do własnego apogeum – niejako samoczynnie”. Bo: „istniała intymna tajemnica Domu w Zalesiu, a było nią ukryte szaleństwo”.
Anka Ptaszkowska: galerzystka przekonana o tym, że sztuka to nie towar, i gotowa tego poglądu czynnie bronić. Mentorka nieznosząca naśladowców. Skrajna indywidualistka spełniająca się tylko w działaniach wspólnych. Ryzyko jest dla niej niezbędnym elementem tworzenia, a zabawa, psota i zadyma jawią się jako niezbywalna część życia.
Kraj produkcji: Polska
Producent:
Muzeum Sztuki w Łodzi
Więckowskiego 36
90-734 Łódź (Polska)
tel: 42 634 82 98
email: muzeum@msl.org.pl
Szczegóły
Tytuł: Dom w Zalesiu - i jego poboczaAutor: Anka Ptaszkowska
Wydawnictwo: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ISBN: 9788367598019
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 136
Format: 12.0x17.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.15 kg