Nowe wydanie znanego już czytelnikom słownika, znacznie większe od poprzedniego. Zawiera prawie 2000 peryfraz opisowych, często metaforycznych wyrażeń, których używa się zamiast nazwy właściwej w celach ornamentacyjnych lub eufemizacyjnych, np. Kraj Kwitnącej Wiśni Japonia, Wielki Brat Związek Radziecki, mały kapral Napoleon Bonaparte, czarna śmierć dżuma, agencja towarzyska dom publiczny, dokonać żywota umrzeć. Objaśnia ich znaczenia i pochodzenie oraz ilustruje ich użycie cytatami z tekstów prasowych i literackich.
Pełni jednocześnie funkcję słownika frazeologicznego, słownika przydomków, słownika metafor, a ponadto może się przydać amatorom krzyżówek. Zawarty w książce indeks nazw właściwych pomaga wybrać peryfrazę odpowiednią do potrzeb.
Autor jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, twórcą i współtwórcą kilkunastu słowników, a także publikacji monograficznych, podręcznika akademickiego i licznych artykułów. Od wielu lat jest związany zawodowo z Wydawnictwem Naukowym PWN.
Wybór przykładowych haseł:
błękitna armia, armia polska gen. Józefa Hallera, utworzona we Francji w 1917 roku. Nazywana tak od koloru mundurów, które nawiązywały do tradycyjnych barw armii francuskiej. Por. BŁĘKITNY GENERAŁ.
błękitna krew, pochodzenie arystokratyczne. Przy tym tak już nic a nic nie robić, jak ci panowie, to także, powiem prawdę, świństwo. Człowiek, który na świecie jedząc chleb nie pracuje, czy tam w nim błękitna krew płynie, czy popielata, czy czerwona, jest darmozjadem i niczym więcej (Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem).
błękitna planeta, Ziemia. Tak wygląda, gdy jest widziana z kosmosu. Pierwszym człowiekiem, który ją taką ujrzał w 1961 roku i nazwał błękitną planetą, był Jurij Gagarin. Nasza spokojna, błękitna planeta nie zawsze była miłym i przytulnym miejscem do życia (Gazeta Wyborcza). Zob. też INDEKS.
Błękitny Anioł, Marlena Dietrich (19011992), właściwe nazwisko: Marie Magdalene von Losch. Amerykańska aktorka filmowa niemieckiego pochodzenia, nazywana tak od tytułu filmu Josefa von Sternberga (Der blaue Engel, 1930), który przyniósł jej światową sławę.
błękitny generał, generał Józef Haller (18731960). Dowódca armii polskiej utworzonej we Francji. Por. BŁĘKITNA ARMIA.
W serii ukazały się:
w 2008 r. Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku Władysława Kopalińskiego
Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych Władysława Kopalińskiego
Słownik imion Jana Grzeni
Słownik paronimów czyli wyrazów mylonych Małgorzaty Kity i Edwarda Polańskiego
w 2009 r. Przysłowia są na wszystko. Słownik Dobrosławy Świerczyńskiej
Słownik onomatopei czyli wyrazów dźwięko- i ruchonasladowczych Mirosława Bańko
Szczegóły
Tytuł: Słownik peryfraz, czyli wyrażeń omownychAutor: Bańko Mirosław
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301157555
Języki: polski
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 300
Format: 14.3x20.5
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.296 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Asik i owieczka
Grafag
Zawoja i okolice Mapa 1:30 000
Compass
Asteriks i Goci
Egmont
Asteriks Legionista 10
Egmont
Asteriks i Kleopatra 5
Egmont
Alhar syn Anhara
Powieść antymagiczna 2
Powieść antymagiczna 2
Edycja Świętego Pawła