Kto wierzy w teorie spiskowe i dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na wiarę w nie niż inni? Jakie są konsekwencje tego typu przekonań? Czy jakakolwiek teoria spiskowa okazała się kiedykolwiek być prawdą?
Psychologia teorii spiskowych obala mit, jakoby teorie spiskowe były zjawiskiem nowoczesnym poprzez zbadanie szerokiego kontekstu społecznego, w jakim powstają – od polityki po miejsce pracy. W książce tej autor wyjaśnia dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na wiarę w teorie spiskowe niż inni oraz jakie procesy psychologiczne, które możemy rozpoznać i przewidzieć leżą u podstaw powstawania tego typu przekonań.
Poprzez przytoczenie przykładów takich jak zamachy terrorystyczne z 11 września i zmiana klimatu, Psychologia Teorii Spiskowych pokazuje, że, podczas gdy tego typu przekonania nie zawsze są nieuzasadnione i posiadanie ich nie jest cechą patologiczną, mogą również wyrządzać wiele szkód zarówno jednostkom jak i społeczeństwu.
Szczegóły
Tytuł: Psychologia teorii spiskowychAutor: Jan-Willem van Prooijen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 9788383312231
Tytuł oryginału: The Psychology of Conspiracy Theories
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Katarzyna Piszczek
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 144
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Skóra
W.A.B.
Mój Giovanni
Karakter
Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953
Literackie
Ryōhen: Zapiski o hossō w dwóch częściach. Wprowadzenie do historii i doktryny buddyjskiej tradycji tylko-świadomości (vijñāna-vāda) w Japonii
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego