Dżihad. Wszystko, co warto wiedzieć

Wydawnictwo Naukowe PWN

  • Rok wydania: 2024
  • Format: 14.8 x 21.0 cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
69,00 PLN
Nasza cena
62,37 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 62,37 zł



"Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników. Jej styl ma być przystępny, nie obciążony zwykłym naukowym aparatem gęstych i obfitych przypisów. Zrezygnowałam również z żmudnej transliteracji nazw i terminów arabskich i przyjęłam uproszczoną pisownię, która będzie wygodniejsza dla czytelników niespecjalizujących się w studiach arabskich. Kiedy wprowadzam nowy termin arabski, jest on pisany kursywą przy jego pierwszym wystąpieniu w każdym rozdziale, a następnie już prostą czcionką. Wiele z tych arabskich terminów i nazw zostało powtórzonych w słowniczku na końcu książki." - Autorka, Fragment Wprowadzenia

Słowo „dżihad” wydaje pojawiać się wszędzie. Jest często używane, zwłaszcza w mediach zachodnich, w odniesieniu do aktów przemocy dokonywanych przez bojowników ze środowisk muzułmańskich w ramach cywilizacyjnej walki z Zachodem. Właśnie to jest odruchowo kojarzone z dżihadem nawet przez wykształconych nie-muzułmanów na Zachodzie; ta perspektywa w przeważającej mierze zabarwia dziś publiczną retorykę o islamie i muzułmanach. Jest to jednak wysoce zniekształcone rozumienie pojęcia, którego podstawowym znaczeniem jest „walka”, „dążenie”, „najwyższy wysiłek”.

Dla większości muzułmanów dżihad reprezentuje najwyższą walkę człowieka o promowanie i realizowanie tego, co jest moralnie dobre, sprawiedliwe i szlachetne we wszystkich dziedzinach życia oraz zapobieganie temu, co jest moralnie złe, niesprawiedliwe i poniżające dla ludzi i wszystkich stworzeń. Walka taka może i powinna być prowadzona różnymi środkami, w zależności od kontekstu: moralnego, etycznego, duchowego, umysłowego, intelektualnego, werbalnego, finansowego, fizycznego i wojskowego. - Fragment przedmowy konsultantki merytorycznej, Magdaleny El-Ghamari

Jako akademiczka i jednocześnie osoba głęboko zaangażowana w tematy arabsko-muzułmańskie, dostrzegam potrzebę większej liczby książek, które jasno opisują te zagadnienia. Poprzez wnikliwy i interesujący format pytań i odpowiedzi, autorka Asma Asfaruddin podjęła się analizy bardzo trudnych tematów religijnych w islamie. Każde pytanie omawiane w książce mogłoby stanowić podstawę dla osobnej publikacji.

Dla tych, którzy są zafascynowani tym tematem, ta praca może stanowić nieoceniony pierwszy krok w zrozumieniu złożoności islamu i kwestii dżihadu, która posiada skomplikowane wyjaśnienie. Na przykład pytanie "What is jihad?" może prowadzić do dyskusji na temat jego wymiarów duchowych, społecznych i politycznych, co ilustruje, jak jeden termin może obejmować różnorodne znaczenia i interpretacje.

W skład serii Wszystko, co warto wiedzieć wchodzi wiele unikalnych książek popularnonaukowych wydanych przez Oxford University Press, w których każdy znajdzie odpowiedzi na najbardziej palące i interesujące współczesne problemy – od zmian klimatu przez zagadki ewolucji, bioetykę, aż po fizykę kwantową.

Seria ta ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, medycyny i zdrowia, nauk ścisłych czy społecznych.

Książki z tej serii są pisane przez czołowych ekspertów w swoich dziedzinach, dostarczając studentom, profesjonalistom i dociekliwym umysłom podstawową wiedzę, niezbędną do zrozumienia najważniejszych problemów XXI w.

Słowo „dżihad” jest wszędzie w światowych mediach. Zwykle pojawia się w kontekście przemocy stosowanej wobec Zachodu przez bojowników w społeczeństwach z większością muzułmańską lub pochodzących ze społeczeństw z większością muzułmańską.

Dla większości muzułmanów dżihad oznacza ciągłą ludzką walkę o promowanie i wdrażanie tego, co jest moralnie dobre i szlachetne we wszystkich dziedzinach życia, a także przeciwstawienie się temu, co jest moralnie złe i niesprawiedliwe, i zapobieganie temu.

W tej wyjątkowej publikacji, zatytułowanej po prostu: DŻIHAD. Wszystko, co warto wiedzieć, będzie można znaleźć odpowiedź m.in. na następujące kwestie:
  • jakie jest podstawowe znaczenie słowa „dżihad”,
  • czy w Koranie dozwolona jest wyłącznie walka defensywna,
  • czy Koran nakazuje walkę zchrześcijanami i Żydami,
  • czy Koran dopuszcza samobójstwo,
  • czy Koran akceptuje terroryzm,
  • czy kobiety mogą brać udział w dżihadzie militarnym,
  • na czym polega wielka walka,
  • w jaki sposób współcześni bojownicy świata islamu rozumieją dżihad,
  • jakie były poglądy Osamy bin Ladena na temat dżihadu,
  • czy w islamie istnieje pacyfizm,
  • jak Hollywood portretuje dżihad i muzułmanów,
  • jak Internet wpływa na społeczne postrzeganie dżihadu na Zachodzie?

Autorką książki DŻIHAD. Wszystko, co warto wiedzieć jest Asma Afsaruddin, profesor studiów islamskich na Uniwersytecie Indiana w Bloomington.

Recenzje

„Ekscytujące, przekonujące i przejrzyste opracowanie Asmy Afsaruddin na temat wielu duchowych znaczeń „dżihadu” dla tradycji muzułmańskich powinno wymusić radykalne przemyślenie tej koncepcji wśród dziennikarzy, urzędników i wszystkich ludzi w świecie północnoatlantyckim, gdzie była ona niewłaściwie wykorzystywana i demonizowana w służbie bigoteryjnej islamofobii.” - Juan Cole, autor książki Muhammad: Prorok pokoju pośród zderzenia imperiów

„Cenny dodatek do toczących się dyskusji na temat dżihadu, starannie opracowany z myślą o korzyściach dla szerszego grona czytelników, którzy mogą być mniej zaznajomieni z islamskimi doktrynami i ideami... Niezależnie od tego, czy ktoś jest nowy w temacie, czy też szuka głębszej naukowej analizy tego zagadnienia, ta książka jest niezastąpionym źródłem wiedzy.” - Mohammad Amin Mansouri, Czytanie religii

Szczegóły

Tytuł: Dżihad. Wszystko, co warto wiedzieć
Autor: Asma Afsaruddin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Seria: Wszystko, co warto wiedzieć
ISBN: 9788301237158
Tytuł oryginału: JIHAD What Everyone Needs to Know
Tłumacz: Adamczyk-Karwowska Agnieszka
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 220
Format: 14.8 x 21.0 cm
Oprawa: Miękka

Recenzje