Dorpatczycy to monumentalne, pięciotomowe opracowanie poświęcone losom Polaków studiujących na Uniwersytecie Dorpackim (od 1893 r. – Juriewskim) w latach 1802–1918. To historia setek młodych ludzi, którzy w zaborze rosyjskim kształtowali swoją wiedzę, tożsamość i przyszłość.
Autor analizuje dokumenty osobowe, księgi immatrykulacyjne, spisy, akta organizacji studenckich i pamiętniki, by odtworzyć biografie polskich studentów i ich dalsze losy. To nie tylko portret zbiorowy „dorpatczyków”, ale również zapis dziejów polskiej inteligencji – lekarzy, prawników, duchownych, naukowców – których początki zawodowe wiązały się z tą prestiżową uczelnią.
Monografia odsłania też zapomniane wątki polskich korporacji studenckich, takich jak Konwent Polonia, dokumentuje obecność kobiet na Uniwersytecie, omawia działania studentów wolnych słuchaczy, farmaceutów czy doktorantów nostryfikujących dyplomy zagraniczne. To bogata panorama życia akademickiego i społecznego XIX i początku XX wieku.
Dorpatczycy to dzieło dla badaczy historii szkolnictwa, dziejów inteligencji, archiwistów, genealogów oraz wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak edukacja kształtowała losy Polaków w imperium rosyjskim.
Szczegóły
Tytuł: Dorpatczycy tom 3Autor: Grzegorz Błaszczyk
Wydawnictwo: FNCE
Kod paskowy: 9788368368185
ISBN: 978-83-68368-18-5
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 380
Format: 170 x 240 x 25 mm
Oprawa: twarda