Kodeks postępowania cywilnego i inne ustawy. Komentarz do nowelizacji z 2025 roku

Wolters Kluwer

  • Rok wydania: 2025
  • Format: 14.8 x 21.0 cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
274,60 PLN
Nasza cena
249,60 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 249,60 zł



Książka zawiera jedyny na rynku, pełny komentarz do dwóch niezwykle istotnych dla praktyki ustaw nowelizujących postępowanie cywilne: ustawy z 5 sierpnia 2025 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy z 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Autorzy porównują założenia projektodawcy z tym, jakie będą rzeczywiste skutki wejścia w życie nowych przepisów. Szeroko i wszechstronnie posiłkują się wnioskami wynikającymi z dotychczasowego stanowiska orzecznictwa, zwłaszcza Sądu Najwyższego.

Wprowadzone zmiany osadzają w kontekście systemowym – wyjaśniając, jaki będą miały wpływ na stosowanie w praktyce innych regulacji z zakresu postępowania cywilnego. W sposób całościowy, z uwzględnieniem skutków nowych regulacji dla praktyki, w książce szczegółowo omówione zostały wszystkie wprowadzone zmiany.

Największa ich grupa wiąże się z wprowadzeniem możliwości (a następnie obowiązku) wnoszenia przez zawodowych pełnomocników licznych kategorii pism procesowych, m.in. apelacji i zażaleń, za pośrednictwem portalu informacyjnego. Komentarz szczegółowo wyjaśnia, jakie obowiązki z tym związane będą spoczywać na adwokatach i radcach prawnych.

Omówione zostały ponadto nowe zasady bezpośrednich doręczeń między zawodowymi pełnomocnikami oraz zmieniony tryb uzupełniania braków formalnych wnoszonych przez nich pism procesowych.

Bardzo istotne zmiany dotyczą mediacji, w tym obligatoryjnego kierowania do niej w sprawach dotyczących umów o roboty budowlane. Zasadniczo zmieniają się także zasady zatwierdzania ugód zawartych w ramach mediacji umownej. Ogromne znaczenie ma wprowadzenie możliwości zawierania ugód sądowych na posiedzeniach zdalnych. Komentarz wyjaśnia m.in., jak prowadzić egzekucję na podstawie takiej ugody.

Omówione zostały także zmiany w zakresie kosztów sądowych w sprawach cywilnych, w tym nowe zasady zwalniania od opłat osób prawnych.

W książce zamieszczono również tabelaryczne zestawienie zmian, w którym porównano brzmienie przepisów przed i po nowelizacji.

Skład Autorów zapewnia wnikliwe, całościowe omówienie nowych przepisów – z perspektywy zarówno sędziego, pełnomocnika procesowego, jak i pracownika naukowego. Co istotne, Autorzy brali udział w pracach legislacyjnych dotyczących obydwu nowelizacji.

Omawia także kwestie istotne dla komorników, na których zostanie nałożony obowiązek założenia i korzystania z konta w portalu informacyjnym.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków – adwokatów, radców prawnych, radców Prokuratorii Generalnej oraz sędziów. Bardzo przydatna będzie także dla mediatorów.

Kraj produkcji: PL

Producent:
Wolters Kluwer Polska sp. z o.o
ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa (PL)
tel: +48 801 04 45 45
email: [email protected]


Szczegóły

Tytuł: Kodeks postępowania cywilnego i inne ustawy. Komentarz do nowelizacji z 2025 roku
Autor: Marcin Dziurda, Pietrzyk Mateusz, Małgorzata Sieńko
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
ISBN: 9788383909820
Języki: polski
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 220
Format: 14.8 x 21.0 cm
Oprawa: Miękka
Redakcja: Dziurda Marcin
Kraj produkcji: PL

Recenzje