W książce zaprezentowano interdyscyplinarne spojrzenie na zjawisko terroryzmu z perspektywy nauk społecznych. Ten złożony problem rozpatrywany jest z perspektywy zarówno samych terrorystów, jak i ofiar oraz organizacji prowadzących działalność antyterrorystyczną. Dzięki temu publikacja stanowi istotny głos w toczącej się obecnie dyskusji nad terroryzmem, jego przyczynami i konsekwencjami.
Bartosz Bolechów ? pracownik Zakładu Międzynarodowych Stosunków Politycznych Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w analizie terroryzmu. Jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
Terroryzm to wywołująca lęk metoda powtarzalnych aktów przemocy, motywowana politycznie, stosowana przeciwko celom niewalczącym, gdzie, w odróżnieniu od innych form przemocy politycznej, bezpośredni cel ataku nie jest celem głównym. Cele bezpośrednie wybierane są losowo (oportunistycznie) lub selektywnie (cele reprezentatywne bądź symboliczne) i służą jako generatory komunikatów. Terroryzm jest zatem formą manipulacji psychologicznej i formą opartej na przemocy komunikacji pomiędzy terrorystami a ich audytoriami, za pośrednictwem ofiar. Audytoria mają przy tym stać się obiektem terroru (gdy chodzi o zastraszenie), żądań (gdy chodzi o wymuszenie) lub uwagi (gdy chodzi o propagandę).
Ze wstępu
Szczegóły
Tytuł: TerroryzmPodtytuł: Aktorzy, statyści, widownie.
Autor: Bolechów Bartosz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Kod paskowy: 978830116117001
ISBN: 9788301161170
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 400
Format: 16.0x23.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.56 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Demokracja - opium dla ludu
Prohibita
Teologia polityczna 2
Aletheia
Psychologia terroryzmu
Wydawnictwo Naukowe PWN
Terroryzm międzynarodowy
Editions Spotkania