W prezentowanym zbiorze listów wymieniają uwagi ludzie, dla których religia nie jest fundamentem społeczeństwa, kodeksem moralnym, ani konserwatywną regułą obyczajową ? niczym, co bezpiecznie zakorzenia w istnieniu ? ale radykalnym zerwaniem z pewnością i przewidywalnością. Nieufnością wobec wszystkiego, co przebrane za zdrowy rozsądek czy powszechną świętość stara się wymusić nasze posłuszeństwo. Igrając słowem, chętnie bym nazwał Dorosza i Obirka ?an-archistami? w sensie etymologicznym, ponieważ zawracają nas wciąż an arche, do początku, każą spojrzeć od nowa i mówią ? niby sobie wzajemnie, a przecież nam, dopuszczonym do kompanii ? że nie tylko nie rozumiemy, ale nawet (i to dopiero straszne) nie staraliśmy się zrozumieć, kim był Jezus. Co tak naprawdę mówią Ewangelie. (Jeśli są prawdziwe, to co najmniej połowa naszych życiowych decyzji nie ma sensu; jeśli nie są, nie ma sensu druga połowa). I czy tworząc wspólnotę w i e r n y c h, aby na pewno tworzymy wspólnotę w i e r n ą. Czy zbiorowo ? w tym bądź innym Kościele ? nie dopuściliśmy się zdrady?
z przedmowy Jerzego Sosnowskiego
Stanisław Obirek (ur. w 1956 r.) studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie filozofię i teologię. W 1997 r. habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 roku wstąpił do zakonu jezuitów, w 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jest autorem książki Co nas łączy. Dialog z niewierzącymi (2002) i Przed Bogiem. Ze Stanisławem Obirkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski (2005). Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym i możliwościami przezwyciężenia konfliktów cywilizacyjnych i kulturowych. We wrześniu 2005 roku opuścił zakon jezuitów.
Krzysztof Dorosz ? eseista i publicysta, autor wielu artykułów i książek o tematyce religijnej. Urodził się w 1945 r. Blisko 20 lat pracował jako dziennikarz radiowy w Polskiej Sekcji BBC w Londynie. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych współpracował też z emigracyjnym kwartalnikiem ?Aneks?. Od roku 1989 publikuje eseje z dziedziny kultury i religii w krakowskim miesięczniku ?Znak?. W latach 2002-2003 redaktor naczelny miesięcznika ewangelicko-reformowanego ?Jednota?.
Szczegóły
Tytuł: Między wiarą a KościołemPodtytuł: Listy o szukaniu drogi
Autor: Krzysztof Dorosz, Stanisław Obirek
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 9788375542219
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 224
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.24 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Mała gramatyka języka hiszpańskiego
Wiedza Powszechna
Odwyk
Videograf II
Etyka w administracji publicznej
LexisNexis
Edukacja dla bezpieczeństwa Karty ćwiczeń
Gimnazjum
Gimnazjum
ŻAK Wydawnictwo Akademickie
Krzyżacy Bitwa pod Grunwaldem mała
EX LIBRIS
I ty zostaniesz matematykiem
Zysk i S-ka