Przymiotnikiem, który chyba najczęściej towarzyszy słowu ?decyzja?, jest przymiotnik ?racjonalna?, bądź ?nieracjonalna?. Ten pierwszy przymiotnik chętnie stawiamy wtedy, gdy mówimy o decyzjach własnych, ten drugi ? wtedy, gdy mówimy o decyzjach innych. Ale to nie ta stronnicza praktyka zadecydowała o tytule obecnej książki. Zadecydował powszechnie przyjęty podział teorii decyzji na normatywną i opisową. Pierwsza formułuje zasady racjonalnego podejmowania decyzji, druga pokazuje błędy popełniane przy podejmowaniu decyzji.
Poza zatarciem ostrych granic między teorią normatywną i opisową, w badaniach nad podejmowaniem decyzji nastąpiła ostatnio jeszcze jedna charakterystyczna zmiana. Tradycyjnie normatywną teorią decyzji zajmują się ekonomiści, matematycy lub logicy, a teorią opisową ? przede wszystkim psycholodzy. Ostatnio jednak, w ramach tzw. ekonomii eksperymentalnej (zwanej także behawioralną), coraz więcej ekonomistów zaczęło zajmować się nie tylko normatywną, ale także opisową teorią decyzji.
(?) nie wykluczając studentów innych kierunków nauk społecznych (socjologii, politologii, zarządzani, czy marketingu), książka ta była pisana przede wszystkim z myślą o studentach psychologii i ekonomii. To z ich strony oczekiwałbym nie tylko przyswojenia sobie, lecz także kontynuacji badań opisanych w tej książce. Ilekroć się to zdarzy, wysiłek włożony w tę pracę uznam za opłacalny.
(ze Wstępu)
Szczegóły
Tytuł: Decyzje Perspektywa psychologiczna i ekonomicznaAutor: Tyszka Tadeusz
Wydawnictwo: Scholar
Seria: Wykłady z psychologii
ISBN: 9788373834729
Numer tomu: 16
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 424
Format: 16.4x24.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.81 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Społeczna psychologia rozwoju
Scholar
Wstęp do psychoanalizy
Wydawnictwo Naukowe PWN
Konfiguracje globalne
struktury, agencje, instytucje
struktury, agencje, instytucje
Wydawnictwo Naukowe PWN