Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające są ostatnie refleksje Korczaka, który wie już, że wysiedlenie z getta jest nieuchronne.
Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu, wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza, który dzielnie zmaga się z okrucieństwem losu, ale też ukrywa przed światem własne słabości. Na pozostałe teksty zamieszczone w książce składają się m.in. rozmyślania pesachowe, wspomnienia, przypowieści, teksty do gazetki Domu Sierot, zapiski o Głównym Domu Schronienia, sprawozdania wychowawcze i gospodarcze, listy do Adama Czerniakowa, przyjaciół, księdza, do piekarzowej.
Z tych pism wyłania się obraz wnikliwego, wrażliwego na krzywdę obserwatora codzienności i opiekuna do głębi przejętego losem tych, za których czuł się odpowiedzialny. Pisanie Pamiętnika Janusz Korczak rozpoczął w maju 1942 roku. Ostatnia notatka pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.
Szczegóły
Tytuł: Pamiętnik i inne pisma z gettaAutor: Korczak Janusz
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: SERIA Z DRZEWEM
ISBN: 9788377477472
Języki: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 304
Format: 14.0x21.0cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Waga: 0.46 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Zapiski z małej wyspy
Zysk i S-ka
Hiszpański smyczek
Nasza Księgarnia
Złodziejka książek
Nasza Księgarnia
Korczak Próba biografii
W.A.B.
Jutro skończę dwadzieścia lat
Karakter
Sprzedawca broni. Książka audio CD MP3
Biblioteka Akustyczna
Lesio
Olesiejuk
Korczak na marginesach
Czytając "Pamiętnik" Starego Doktora
Czytając "Pamiętnik" Starego Doktora
Wydawnictwo Naukowe UAM