Czego nie można kupić za pieniądze
Bestsellerowy tytuł Michaela J. Sandela - na świecie sprzedał się w milionowym nakładzie
W 2013 roku uhonorowany NAGRODĄ ECONOMICUS za najlepszy przekład zagranicznej książki ekonomicznej, choć dyscyplina, którą uprawia Sandel to filozofia. Znany jest jako filozof rynku i prawa, a przeciwnicy dzikiego kapitalizmu i życia społecznego zorganizowanego tak, by sprzyjało powstawaniu nierówności, okrzyknęli go Profesorem Oburzonych.
Autor zwraca uwagę na proces urynkowienia kolejnych sfer naszego życia, dokonujący się jednocześnie w różnych częściach świata. Czy płacić dzieciom za czytanie książek albo za dobre stopnie Czy etyczne jest wynagradzanie ludzi za testowanie nowych niebezpiecznych leków, albo za oddawanie organów Czy obywatelstwo jest na sprzedaż Michael J. Sandel ma inteligencję, odwagę i dowcip potrzebne do zadawania niełatwych pytań.
Dziś logika kupna i sprzedaży nie odnosi się już do dóbr materialnych, ale stopniowo zaczyna rządzić całym naszym życiem. Czas zadać sobie pytanie, czy chcemy tak żyć, pisze.
Michael J. Sandel (ur. 1953) jest amerykańskim filozofem, od 1980 roku związanym z Uniwersytetem Harvarda - na jego kurs o sprawiedliwości studenci stoją miesiącami w kolejkach. Cykl wykładów, pod tym samym tytułem - JUSTICE - transmitowany był przez telewizję BBC, co przyniosło Michaelowi Sandelowi sławę na całym świecie. Szczególnie popularny jest w krajach azjatyckich, w Europie - w Wielkiej Brytanii i Polsce, którą odwiedził w 2014 roku, dając tu dwa wykłady (na Uniwersytecie Warszawskim i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu). Absolwent Uniwersytetu Brendeis, pracę doktorską obronił w Oxfordzie. Autor kilku książek. W Polsce poza "Czego nie można kupić za pieniądze (2012) ukazały się: "Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie" (2013) oraz "Przeciwko udoskonalaniu człowieka" (2014).
REKOMENDACJE:
prof. Krzysztof Michalski, INSTYTUT NAUK O CZŁOWIEKU W WIEDNIU:
Temat tej książki (moralność i rynek) to niewątpliwie jeden z centralnych problemów dzisiejszego społeczeństwa, zarówno w krajach dawnego, jak i swieżego kapitalizmu. () Potrzebujemy pisze Sandel publicznej debaty (o społeczeństwie, w jakim chcielibyśmy żyć), by zatrzymać rynki tam, gdzie powinny być. Debaty, której, skarży się Sandel, dziś nie ma. Jego książka ma być zaproszeniem do takiej debaty.
Czy to jednak wystarczy Czy brak debaty nie jest raczej symptomem niż przyczyną
Pasjonujące pytania, pasjonująca książka.
Marek Ostrowski, Tygodnik POLITYKA:
Demokracja mówi Sandel wcale nie wymaga jakiejś doskonałej równości. Wymaga natomiast, by obywatele dzielili wspólne życie, by obywatele różnego pochodzenia i pozycji społecznej spotykali się w przestrzeni publicznej, nawet wpadali na siebie w codziennym życiu, gdyż tylko w ten sposób uczymy się negocjować, tolerować różnice, osiągać kompromis i troszczyć o dobro wspólne. Więc muszą istnieć dobra, których nie można kupić.
Jarosław Makowski, GAZETA WYBORCZA:
Sandel sięga po konkretne przykłady z gazet i portali internetowych, by z precyzją chirurga pokazać jak logika transakcji zaczyna rządzić życiem społecznym i prywatnym. To prawda, żyjemy w kapitalizmie. Czy jednak totalna ekonomizacja jest tak niewinna, jak to nam przedstawiają neoliberalni ekonomiści gotowi prywatyzować nawet powietrze
Szczegóły
Tytuł: Czego nie mozna kupic za pieniadzeAutor: Michael Sandel
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Seria: Refleksje
ISBN: 9788363993818
Liczba tomów: 1
Tytuł oryginału: What Money Can't Buy
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Chromik Anna, Sikora Tomasz
Języki: polski
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 260
Format: 12.0x20.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.335 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Zbyszko z Murowańca
Siedmioróg
Puszek i przyjaciele
LIWONA
Zagadki biblijne
Diecezjalne
Mateuszek i tajemne sprawki
Nasza Księgarnia
Kapitał w XXI wieku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Ekonomia nierówności
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Krąg
(Audiobook)
Sonia Draga