Przesiedlenia a pamięć
Studium (nie) pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich "Ziem odzyskanych"
Wydawnictwo Naukowe UMK
Książka stanowi porównawcze case study pamięci społecznej w miejscach, które na skutek wojennych i tużpowojennych czystek etnicznych, masowych przesiedleń i migracji doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności. Żółkiew do 1939 roku wieloetniczne (zamieszkane przez Żydów, Polaków i Ukraińców) miasteczko w województwie lwowskim, należące do II Rzeczpospolitej po wojnie weszła w skład Ukraińskiej SRR. Krzyż, przed wojną niemiecki Kreuz (Ostbahn), znalazł się po 1945 roku w granicach polskich ziem odzyskanych. Oba miasta nie tylko straciły większość swoich mieszkańców i znaczną część tkanki miejskiej, zostały również pozbawione dotychczasowej tożsamości i historii. To samo spotkało ludzi, którzy do Krzyża i Żółkwi przyjechali: niezależnie od tego, czy byli migrantami przymusowymi, czy dobrowolnymi, musieli rozpocząć nowe życie i przystosować się do zupełnie nowych warunków. Musieli też fizycznie i symbolicznie zająć miejsce tych, których we wspomnianych miejscowościach już nie było.
Na podstawie analizy ponad stu pięćdziesięciu wywiadów biograficznych i biograficzno-tematycznych autorka odtwarza proces kształtowania się nowej, powojennej rzeczywistości społecznej w obu miastach, ograniczony przez represywny system polityczny, wewnętrzne konflikty i indywidualne ludzkie dramaty. Pokazuje, w jaki sposób różne grupy nowych mieszkańców odnoszą się do przeszłości grupy własnej, obcego miejsca zamieszkania oraz ludzi, którzy żyli tu przed nimi. Pamięć przesiedlenia i postmigracyjna rekonstrukcja tożsamości, dynamika procesów zakorzenienia w różnych pokoleniach mieszkańców Krzyża i Żółkwi, lokalne spory o bohaterów i zdrajców to najważniejsze tematy pojawiające się w książce. Osadzając analizę empiryczną w instrumentarium teoretycznym współczesnych studiów nad pamięcią biograficzną i zbiorową, praca proponuje oryginalne spojrzenie porównawcze na problematykę pamięci w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szczegóły
Tytuł: Przesiedlenia a pamięćPodtytuł: Studium (nie) pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich "Ziem odzyskanych"
Autor: Wylegała Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UMK
Seria: MONOGRAFIE FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ
ISBN: 9788323131809
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 528
Format: 15.0x21.0cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Waga: 0.78 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Strażnicy istnienia
Studio Astropsychologii
Komunikacja w logopedii Terapia, wspomaganie, wsparcie
Trzy drogi - jeden cel
Trzy drogi - jeden cel
Wydawnictwo Naukowe UMK
Hip-Hop w Polsce od blokowisk do kultury popularnej
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Obóz narodowy w Gdyni w latach 1920-1939
Von Borowiecky
Złudzenia, nerwice i sonaty
Prozami
Wniebowzięty Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu
Vis-a-Vis Etiuda
Bracia Kip
(Audiobook)
Qes Agency
Świat jako labirynt Tom 2
Manieryzm w literaturze
Manieryzm w literaturze
słowo/obraz terytoria