Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały.
Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy.
Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie, otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.
Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie.
Szczegóły
Tytuł: Warszawa literacka lat międzywojennychAutor: Teresa Dąbrowska
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311130685
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 300
Format: 21.1x15.0
Oprawa: Miękka
Waga: 0.35 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Dydaktyka retoryki
Poznańskie
Dziury w całym Wstęp do miejskich rewolucji
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Małe lisy
Czarne
Kona ostatni człowiek
Biuro Literackie
Moja jest ta ziemia
Biuro Literackie
Dokąd bądź
A5
Księgi Jakubowe
Literackie
Siedziby wielkich Polaków Tom 1-2
Pakiet
Pakiet
Świat Książki