O Autorze:
Autor jest historykiem młodego pokolenia badaczy zajmujących się stosunkami polsko-niemieckimi w XIX stuleciu. Studiował historię i rusycystykę na uniwersytetach w Bochum i Poznaniu. Jest autorem książki Dni Cesarskie w Poznaniu. Różne aspekty uroczystych wizyt Wilhelma II w mieście w latach 1902-1913, Poznań 2010 oraz licznych rozpraw i artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach historycznych polskich i niemieckich.
O książce:
Książka Christiana Myschora pod wieloma względami wyróżnia się na tle dotychczasowych, tradycyjnych opracowań, poświęconych biurokracji w pruskich prowincjach wschodnich. Pojmując badaną grupę wyższych urzędników jako swoistą socjokulturową przestrzeń autor spogląda na nią od wewnątrz. Stara się dociec, czy i w jakim stopniu przynależność do tej grupy zawodowej decydowała o pewnych wspólnych cechach socjokulturowych jej członków oraz czy różnice wynikające z pochodzenia społecznego wpływały na zachodzące między nimi stosunki. Przedstawia niezwykle szeroką paletę zagadnień. Na tle organizacji administracji pruskiej w Poznańskiem i następujących w niej zmian opisuje kolejno: portret demograficzno-społeczny wyższych urzędników [...] oraz ich drogi kształcenia i socjalizacji, przebieg karier zawodowych i szlaki przepływu przez prowincję poznańską, znajomość języka polskiego, działalność zawodową po odejściu ze służby, normy zachowania, czyli teorię i praktykę swoistego etosu urzędniczego, pozycję materialną i warunki pracy, wierność i lojalność wobec rządu, powiązania polityczne, działalność parlamentarną, wreszcie aktywność społeczną, kontakty towarzyskie i wyobcowanie względem miejscowych elit.
Cennym osiągnięciem naukowym Christiana Myschora jest też ukazanie objętej badaniem warstwy wyższych urzędników przez pryzmat komparatystyczny. Warto podkreślić, że umiejętnie uniknął swoistej pułapki uznania panującej w Poznańskiem sytuacji politycznej jako wyjątkowej i wyjaśniania jej za pomocą polsko-niemieckiego konfliktu narodowościowego. Wykazując się doskonałą znajomością literatury przedmiotu często porównuje objętą badaniem grupę urzędników z biurokracją w innych prowincjach Prus. Co więcej, w analizach komparatystycznych wykracza poza granice monarchii Hohenzollernów, ukazuje różnice między wyższymi urzędnikami w Prusach i w innych państwach niemieckich.
Otrzymaliśmy monografię wnoszącą swą bogatą warstwą informacyjną oraz ciekawymi analizami komparatystycznymi znaczący wkład do badań nad warstwą urzędniczą nie tylko w Poznańskiem, ale w całych Prusach i Cesarstwie Niemieckim [...]. Na podstawie przeprowadzonych analiz i szerokich porównań Autor obala upowszechniane przez historiografię polską i niemiecką mity. Wykazuje, że pruski aparat biurokratyczny w Poznańskiem był znacznie słabiej ugruntowaną formacją niż dotychczas sądzono. Zdecydowanie podważa dominujący dotąd pogląd, że polityka polska rządu pruskiego była najważniejszym czynnikiem determinującym kariery i postępowanie wyższych urzędników w Poznańskiem. Dowodzi, że nie wyróżniali się oni szczególnymi cechami na tle urzędników w innych prowincjach i stanowili integralną część państwowej machiny biurokratycznej.
Z Przedmowy prof. dr hab. Witolda Molika
Książka została wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.
Szczegóły
Tytuł: Wyżsi urzędnicy pruskiej administracji prowincjonalnej w Poznańskiem 1871-1918Autor: Myschor Christian
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia
ISBN: 9788363795962
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 430
Format: 16.8x24.0cm
Oprawa: Twarda
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Atlas architektury Poznania
Miejskie Posnania
Plac Wolności i inne scenariusze teatralne 1982-2010
Miejskie Posnania
Czarnków w dwudziestoleciu międzywojennym
Poznańskie
Projekt miasto
Wspomnienia poznańskich architetków 1945-2005
Wspomnienia poznańskich architetków 1945-2005
Miejskie Posnania
Warta 1/2014
Miejskie Posnania
Wielka zmiana 1989-1991
Miejskie Posnania