Zaledwie 17 dni po pojawieniu się Rzeczypospolitej na mapach Europy i świata Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Już w 1920 roku rząd polski podjął decyzję o budowie portu w Gdyni - trzeba zauważyć, że w granicach Polski mieliśmy wówczas zaledwie 70 km wybrzeża. W 1933 roku budowa nowych polskich transatlantyków stała się faktem. Wybór imienia pierwszego transatlantyku zwodowanego już 19 grudnia 1934 roku był właściwie oczywisty - Piłsudski. Drugi otrzymał imię Batory. Twórcami wnętrz na obu statkach byli najbardziej uznani polscy architekci i artyści plastycy.. Ich dziełem zachwycali się wszyscy.
Dwa polskie bliźniacze statki były dumą Polski na morzach świata. Przed ich wypłynięciem z Gdyni na molo zbierały się niezliczone tłumy wiwatujących ludzi. W pierwszy rejs przez Atlantyk Piłsudski wypłynął 15 września 1935 roku. W tym roku minie więc 80 lat od czasu, kiedy sprzed Dworca Morskiego w Gdyni Piłsudski wyruszył w swoją pierwszą podróż do Nowego Jorku. W budynku dawnego Dworca w tym roku zostanie otwarte Muzeum Emigracji. Duży odsetek pasażerów stanowili właśnie emigranci do USA.
Książka zrodziła się z ogromnej pasji młodego dziennikarza, który na zebranie materiałów poświęcił kilka lat. Przeprowadził wywiady z pasażerami i członkami załóg obu statków, mieszkającymi w kraju i za granicą, dotarł także do ogromnej liczby niepublikowanych jeszcze dokumentów. Autor pokazał historię Piłsudskiego i Batorego przez pryzmat życia na ich pokładach.
Książka przenosi czytelnika w magiczny świat transatlantyków, pozwala poczuć niezapomnianą atmosferę rejsów przez Atlantyk.
Dodatkowym atutem publikacji są unikatowe zdjęcia archiwalne.
Szczegóły
Tytuł: Pod polską banderą przez AtlantykAutor: Grzegorz Rogowski
Wydawnictwo: Muza
ISBN: 9788328700345
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 496
Format: 17.5x24.8
Oprawa: Twarda
Waga: 0.77 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Pożar w lesie
Aksjomat
Rusz głową i figurą
Harmonia
Zrobię to sam Samochody
Aksjomat
Przyjaciele żyrafy Bajki o empatii
CoJaNaTo
Detroit
Sekcja zwłok Ameryki
Sekcja zwłok Ameryki
Czarne
Zachłanne na życie
Czerwone i Czarne
Sprawa Ziętary
Zbrodnia i klęska państwa
Zbrodnia i klęska państwa
Zysk i S-ka
Ostatnie dni Pattona (wersja reżyserska) (*)
Inwestycje