Książka 'Więźniowie polityczni w Polsce 1945–1956', którą przypominamy po ponad 30 latach, została wydana pierwszy raz w tak zwanym drugim obiegu, w serii 'Zeszyty Historyczne Ruchu Młodej Polski". Zredagowali ją na podstawie relacji Wiesława Chrzanowskiego uczestnicy RMP Antoni Wręga i Arkadiusz Rybicki.
Dla Wiesława Chrzanowskiego ta książka miała szczególne znaczenie. Sam prawie sześć lat spędził w ubeckich aresztach i więzieniach, najdłużej we Wronkach i w Rawiczu. Nic więc dziwnego, że była ona przede wszystkim oddaniem prawdy i sprawiedliwości tym, którzy byli skazani na śmierć, więzienie i ostatecznie na zapomnienie. Było wśród nich wielu przyjaciół Autora z czasów działalności niepodległościowej, z konspiracji i tych, których spotkał już w aresztach czy więzieniach. Po latach Wiesław Chrzanowski oddał im szczególny hołd, gdy jako Marszałek otwierał posiedzenie pierwszego Sejmu Wolnej Polski.
"Profesor Wiesław Chrzanowski, narodowiec i chrześcijański demokrata, to jedna z ważniejszych postaci polskiego życia politycznego i intelektualnego ostatniego stulecia. (…)
Praca Chrzanowskiego powstała w warunkach PRL, a zatem bez dostępu autora do materiałów aparatu bezpieczeństwa, czy akt więziennictwa z lat 1945–1956. Jest oparta na wspomnieniach osobistych, relacjach krążących po więziennych celach, często nieweryfikowalnych. Dlatego ma moc wspomnień osobistych, a nie – przede wszystkim – opracowania naukowego. Czytelnik może znaleźć sądy indywidualne, z którymi nie trzeba się koniecznie zgadzać
Szczegóły
Tytuł: Więźniowie polityczni w PolsceAutor: Chrzanowski Wiesław
Wydawnictwo: Dębogóra
Kod paskowy: 978-83-64964-97-8
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 112
Format: 23,5 x 15,5
Oprawa: miękka
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Zagadnienia polityki polskiej
Wybór pism
Wybór pism
Ośrodek Myśli Politycznej
Idea Polski
Wybór pism
Wybór pism
Ośrodek Myśli Politycznej