Pierwsza przekrojowa publikacja na temat architektury międzywojennego Poznania ? miasta, które po odzyskaniu niepodległości świadomie szukało nowego oblicza, własnego miejsca wewnątrz odrodzonego państwa i swojego pomysłu na nowoczesność.
Autor przedstawia pełną panoramę przemian w architekturze miasta od powstania wielkopolskiego do wybuchu II wojny światowej: gmachy użyteczności publicznej, kamienice, bloki mieszkalne, wille, kościoły, wybrane pomniki i ważniejsze założenia urbanistyczne. Jeden z siedmiu rozdziałów poświęcony jest dorobkowi Powszechnej Wystawy Krajowej. Oprócz gmachów dobrze znanych, takich jak Wyższa Szkoła Handlowa, Dom Żołnierza czy PKO, autor prezentuje projekty zapomniane, między innymi Dom Powstańca, Wyższą Szkołę Pielęgniarek czy prewentorium dziecięce w Kiekrzu.
Architektoniczny pejzaż międzywojennego Poznania ukazany jest na ponad 300 ilustracjach z przedwojennych czasopism, archiwów publicznych i domowych szuflad.
Tekst oparto na dysertacji obronionej na Wydziale Historycznym UAM w 2009 roku, uhonorowanej Nagrodą Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską. ?
Szczegóły
Tytuł: Modernizm zapoznanyPodtytuł: Architektura Poznania 1919-1939
Autor: Szymon Piotr Kubiak
Wydawnictwo: Centrum Architektury
ISBN: 9788393771646
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 356
Format: 18.0x25.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.965 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kiedy katedry były białe
Centrum Architektury
Gołymi rękami
Dwie Siostry
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Multico
Ekstaza. Lata 90. Początek
Marginesy