Semiotyczne mediacje to alternatywa dla krytycznej analizy dyskursu. Podstawą tego podejścia są: refleksyjność, metody semiotyki społecznej, ale też badawcza tradycja polskiej lingwistyki kulturowej. Analiza mediacyjna to rekonstruowanie myślenia i działania wszystkich aktorów sporu z ich własnej zaangażowanej perspektywy, a następnie porównywanie owych stanowisk; szukanie miejsc wspólnych i wizji nie do pogodzenia.
W połowie 2016 roku w sytuacji zerwania dialogu społecznego podejście mediacyjne jest być może ostatnią próbą zainicjowania debaty. Debaty, która prowadzi nie tyle do zwycięstwa, ile do zrozumienia. Z próby tej Akademia nie powinna rezygnować.
Celem opisanych w tej książce badań była rekonstrukcja mechanizmów krytycznego odbioru przekazów multimodalnych (multisemiotycznych). Mowa tu o sytuacjach, w których odbiorcy niespecjaliści dostrzegają w wypowiedzi warstwę ideologiczną i próbują ją krytykować czy nawet demaskować. Omawiane zjawisko społeczne - w teorii recepcji określane mianem odczytania opozycyjnego jest w Polsce stosunkowo nowe, to znaczy nasiliło się w ostatnich latach z powodu ekspansji kultury wizualnej, mediów społecznościowych, ale też z powodu polaryzacji polskiego życia publicznego i samego społeczeństwa.
Kraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo Akademickie SEDNO Sp. z o.o.
ul. Pankiewicza 3
00-696 Warszawa (Polska)
tel: . + 48224648797
email: info@wydawnictwosedno.pl
Szczegóły
Tytuł: Mediacje semiotyczneAutor: Tomasz Piekot
Wydawnictwo: Sedno
ISBN: 9788379630226
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 140
Format: 15.0x21.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.192 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Jak negocjować
Zysk i S-ka
Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej
Wydawnictwo Naukowe PWN
Mowa ciała
Rebis
Mediacje gospodarcze
Marina
Negocjacje
Analiza i wspomaganie decyzji
Analiza i wspomaganie decyzji
Wolters Kluwer
Mediacja w postępowaniu cywilnym
Wolters Kluwer