Pierwsze wydanie wspomnień okupacyjnych Juliana Aleksandrowicza ukazało się w 1962 roku ? czyli wtedy, gdy dzielenie się tymi przeżyciami z innymi nie było zjawiskiem powszechnym. Potem było wydanie rozszerzone w 1967, trzecie w 1983 i czwarte w 2001.
Wznowienie tych wspomnień może liczyć na nowych czytelników w zupełnie już odmiennej sytuacji, dużego zainteresowania okupacyjnymi wspomnieniami Żydów.
Książkę ? a tym samym biografię autora ? wyróżnia spośród innych to, że Aleksandrowicz po przejściu, wraz z rodziną, gehenny w krakowskim getcie brał udział w kampanii wrześniowej, potem wstąpił do oddziałów partyzantki AK i walczył na kielecczyźnie. Są to zatem, jak twierdzi autor: ?wspomnienia krakowskiego getta i z lasu?. Doktor Twardy to partyzancki pseudonim.
Posługując się formą dziennika lub opowiadania tworzy Aleksandrowicz zapis o charakterze autobiograficznego i historycznego świadectwa, przejmujący autentyzmem i prawdą tamtych czasów.
Posłowie napisał Władysław Bartoszewski.
Ocalałem kilka razy w sytuacjach indywidualnego zagrożenia, w których, zgodnie z zasadami logiki, ?nie miałem prawa? ocaleć. Poczucie ?darowanych? dodatkowych lat życia uświadomiło mi, że sensu istnienia należy poszukiwać w życiu dla innych.
Szczegóły
Tytuł: Kartki z dziennika doktora TwardegoAutor: Julian Aleksandrowicz
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 9788308053270
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 240
Format: 15.0x21.5cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.414 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Uwikłani w płeć
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Gwałt
Głos kobiet wobec społecznego tabu
Głos kobiet wobec społecznego tabu
Książka i Prasa
Zjadanie zwierząt
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Eseje o Bogu i śmierci
Kurhaus Publishing
Pacjenci
Literackie
Pozytywista do szpiku kości
Studio Emka
Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga
Literackie