W mroku uczonej niewiedzy to zapis rozmów z Karolem Tarnowskim. Dociekliwe pytania zmuszają filozofa do pogłębionej refleksji na tematy fundamentalne. Dowiadujemy się, dlaczego bliższy jest mu Paul Tillich niż Martin Heidegger i dlaczego myślenie filozoficzne opiera się na czymś niesprawdzalnym. Filozof często powołuje się na Józefa Tischnera, którego uważa za swego mistrza, choć przyznaje, że niekiedy bliżej mu do Karola Wojtyły. Opowiada jasno, lekko, ale bez uproszczeń. Odsłania też wątki swojej biografii, m.in. poświęcenie kariery muzycznej dla filozofii.
?Filozofia powinna otwierać myślenie, czyli prowadzić do dialogu z innymi ludźmi, filozofiami i kręgami kultury. Z drugiej strony powinna mieć odwagę własnej wizji, a także przylgnięcia do jakiejś tradycji filozoficznej czy religijnej. A przede wszystkim, do pewnej wierności wobec - jak mówił Tischner - ludzkiej biedy czy ludzkiego dramatu?.
Fragment książki W mroku uczonej niewiedzy
?Seria Kim Jest Człowiek? jest płaszczyzną rozmowy, do której zapraszamy uczonych i myślicieli, przedstawicieli różnych środowisk, a także wszystkich pośród nas, dla których kluczowe jest pytanie o człowieka?.
Katarzyna Wojtkowska
Szczegóły
Tytuł: W mroku uczonej niewiedzyAutor: Karol Tarnowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Seria: KIM JEST CZŁOWIEK?
ISBN: 9788380887190
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 340
Format: 12.8x20.8
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.385 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Pani Einstein
Znak Horyzont
Tesla. Władca piorunów
Fronda
O starzeniu się. Bunt i rezygnacja
Aletheia
Posełki Osiem pierwszych kobiet
Poznańskie