(?) Praca ta w obrębie antropologii jest przedsięwzięciem pionierskim ? podejmuje nowy, niezwykle interesujący temat badań. Dokonuje przy tym rewizji wcześniejszych, redukcjonistycznych ujęć, wpisujących się w paradygmat ideologii kultury masowej, przesuwając uwagę na emiczny i podmiotowy charakter zjawiska. Z przeprowadzonych analiz można wnosić, że stwarzane poprzez rekonstrukcje sui generis alterświaty wydają się jedną z najnowszych odsłon mitotwórstwa, służącego ostatecznie nadawaniu sensu rzeczywistości, w tym tej historycznej, oraz kształtowaniu postaw i tożsamości.
Sama Autorka podkreśla zresztą, że rekonstruowana rzeczywistość ?winna być rozpatrywana jako pełnoprawne zjawisko kulturowe?. Nie oznacza to obecności jedynie wymiaru makro na nią się składającego ? mitologii historycznej czy tożsamości narodowej, gdyż równie ważny jest wymiar mikro ? samorealizacji i samopoznania. ?Oferuje nie tylko wniknięcie w żywotną Historię, lecz również w teraźniejszość oraz wejście w realne, bieżące role? ? konkluduje. Pora teraz na pracę, która zdałaby sprawę z alterświata odbiorców, recepcji rekonstrukcji, nie tylko wśród nielicznych, często krytycznie nastawionych akademików czy dziennikarzy. Wówczas uzyskalibyśmy pełny obraz jej kulturotwórczej roli.
Konkludując, recenzowana praca zasługuje ze wszech miar na publikację z pożytkiem nie tylko dla antropologii, lecz i innych dziedzin humanistyki i nauk społecznych.
(Fragment recenzji prof. Janusza Barańskiego)
Szczegóły
Tytuł: Reko-rekonesansPodtytuł: Praktyka autentyczności
Autor: Kamila Baraniecka-Olszewska
Wydawnictwo: Marek Derewiecki
ISBN: 9788365031372
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 392
Format: 15.0x21.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.58 kg