Skuteczni Święci Święt Stanisław

Edycja Świętego Pawła

  • Rok wydania: 2018
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
8,83 PLN
Nasza cena
8,54 PLN
Oszczędzasz 4%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł



Święty Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie k. Przasnysza, na Mazowszu, w drugiej połowie 1550 r. w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Jego ojcem był Jan Kostka, kasztelan zakroczymski, a matką Małgorzata z Kryskich. Do 12. roku życia przyszły święty uczył się w domu. Kiedy Stanisław skończył 14 lat, państwo Kostkowie postanowili, że ich dwaj najstarsi synowie, Stanisław i Paweł, wyjadą w celu dalszej nauki do Wiednia. Znajdowało się tam słynne kolegium jezuitów, do którego uczęszczali młodzi ludzie z różnych dzielnic Polski.
W grudniu 1565 r. Stanisław ciężko zachorował i był pewien, że niebawem umrze. Cierpiał nie tyle z powodu choroby, co z niemożności przyjęcia Komunii św. Wówczas sama św. Barbara, patronka dobrej śmierci, do której się zwrócił, w towarzystwie dwóch aniołów nawiedziła jego pokój i przyniosła mu Wiatyk. W tej samej chorobie objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce. Od Niej też doznał cudu uzdrowienia i usłyszał polecenie, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Nie było to jednak łatwe. Mimo że Stanisław czuł, że to jego powołanie, decyzji tej stanowczo przeciwstawiał się jego ojciec. A że jezuici nie przyjmowali do nowicjatu bez zgody rodziców, wydawało się, że ta droga jest przed nim zamknięta. Za radą swojego spowiednika udał się do Augsburga, by poprosić o przyjęcie do zakonu prowincjała Górnych Niemiec Piotra Kanizjusza. Po licznych perypetiach dopiął swego i wreszcie poczuł się szczęśliwy. Śluby zakonne złożył w pierwszych miesiącach 1568 r. W Towarzystwie Jezusowym był zwyczaj, że na początku każdego miesiąca członkowie wspólnoty losowali świętego, którego cnoty naśladowali i do którego się zwracali w swoich potrzebach. Stanisław wylosował św. Wawrzyńca. 9 sierpnia skorzystał z sakramentu pokuty, a następnego dnia, w uroczystość tego świętego, przyjął Komunię św. Niektórzy twierdzą, że prosił go o wstawiennictwo u Boga, aby mógł umrzeć w święto Wniebowzięcia. Wieczorem poczuł się bardzo źle. 13 sierpnia jego stan się pogorszył. W nocy na jego prośbę położono go na ziemi i opatrzono sakramentami. Przeprosił wszystkich i modlił się, pokładając ufność w miłosierdziu Boga i zgadzając się w pełni z Jego wolą. W chwili agonii polecał się opiece Matki Bożej. 15 sierpnia 1568 r., w nocy, odszedł do Pana.
Ciało św. Stanisława spoczywa w ołtarzu jego imienia w kościele św. Andrzeja Boboli w Rzymie. Święty to przyjaciel ludzi młodych patronuje Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, nieustraszony w przeciwnościach opiekun wielkich pragnień, potężny obrońca i opiekun Polski.
Warto odnotować, ze rok 2018 został oddany w opiekę św. Stanisławowi Kostce. Jest to czas obchodów 450. rocznicy jego śmierci. Kościół rozważa osobę i Dary Ducha Świętego i zwołuje synod biskupów poświęcony młodym i rozpoznawaniu przez nich powołania. Bo któż może być lepszym wzorem do naśladowania niż młody święty, który uwierzył w miłość Boga i odpowiedział na nią całym swoim życiem.
W książeczce w serii Skuteczni Święci tradycyjnie znajdziemy historię życia św. Stanisława Kostki, poznamy, jak rozwijał się jego kult, a także legendy z nim związane. Dowiemy się, jak jest przedstawiany i jakie są jego atrybuty. Poznamy cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem i zwyczaje z nim związane.
Bardzo ważną częścią tej serii są modlitwy za przyczyną konkretnego świętego, ułatwiające osobistą z nim relację i dotarcie do Boga. W prezentowanej książeczce znajdziemy m.in. nowennę, triduum i litanię do św. Stanisława Kostki, modlitwę przez wstawiennictwo tego świętego. i wiele innych.
Prezentowana seria będzie się rozrastać, aby powstała jedna wielka rodzina Skutecznych Świętych, do których każdy będzie się mógł zwracać w różnych potrzebach.


Szczegóły

Tytuł: Skuteczni Święci Święt Stanisław
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
ISBN: 9788377973578
Rok wydania: 2018

Recenzje