Chrześcijanie, muzułmanie, hindusi stanowią dwie trzecie wszystkich wierzących. Pozostałe 1,4 miliarda to wyznawcy buddyzmu, shinto, sikhizmu, judaizmu, bahaizmu i rozmaitych religii ludowych. Łącznie 87% ludzkości wierzy w jakąś siłę nadprzyrodzoną. Ta liczba robi wrażenie.
Rozmaite grupy ludzi nadają suwerennemu bóstwu imiona i przypisują mu najróżniejsze atrybuty. Niektóre bóstwa są antropomorficzne, inne bardziej abstrakcyjne. W tradycjach mistycznych głównych światowych religii ? systemów wierzeń, które uznajemy za duchowe ? pojawia się wspólny wątek obecny w odmiennych i zdecydowanie odległych kulturach: to idea, że niepoznawalny Bóg jest wszędzie i jest wszystkim, również nami.
Które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy żarliwie się modlimy, błagamy Boga, śpiewamy w świątyni, zachwycamy się biblijną historią, bronimy naszych religijnych przekonań lub robimy inne rzeczy związane z naszą wiarą? A które nie wykazują aktywności? Co robi nasz mózg, kiedy doświadczamy mistycznych lub transcendentnych przeżyć? Które układy mózgowe uczestniczą w naszej religijności i duchowości? W jaki sposób odczuwamy i przeżywamy to, co zdaje się wykraczać poza nas samych? Co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań?
Ta książka jest właśnie o tym, jak to wszystko się dzieje ? jak mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.
Szczegóły
Tytuł: Duchowe życie mózguAutor: Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301203672
Tytuł oryginału: The Believer's Brain
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Guzowska Małgorzata
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 206
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.35 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Trzy filary Zen
Galaktyka
Filozofia kosmologii
Wprowadzenie
Wprowadzenie
Copernicus Center Press
Neuroplastyczność
MEDYK
Karolcia
Siedmioróg
Bajki które uczą jak żyć wśród innych
Finebooks
Źródła kultury Indii
Vis-a-Vis Etiuda
Thorgal. Selkie. Tom 38
Egmont
Historia seksualności Tom 3 Troska o siebie
słowo/obraz terytoria