Polityka gabinetu Arthura Neville?a Chamberlaina wobec Niemiec, a także próby nawiązania bezpośredniego porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem miały istotne znaczenie dla Józefa Becka i jego współpracowników na długo przed nawiązaniem bliższej współpracy na linii Londyn?Warszawa na przełomie marca i kwietnia 1939 r.
Książka stanowi zbiór trzech szkiców. Pierwszy z nich jest próbą krytycznej rekonstrukcji polityki rządu Chamberlaina do 15 marca 1939 r. Dwa kolejne koncentrują się na odbiorze brytyjskiego appeasementu wobec Niemiec ? od kryzysu sudeckiego po złamanie układu monachijskiego ? przez polską służbę dyplomatyczną.
Przedstawiona czytelnikowi publikacja jest zredagowaną i uzupełnioną wersją pracy magisterskiej, która uzyskała drugą nagrodę w IX edycji konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego.
?Cieszę się, że Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej opublikuje tę pracę. Przeczytałem ją z dużym zainteresowaniem i uważam, że będzie to książka cenna, która przyczyni się do wyjaśnienia jednego z ważnych aspektów genezy II wojny światowej. Stosunki między Warszawą a Londynem u schyłku lat trzydziestych były już wprawdzie przedmiotem badań, ale wciąż nie doczekaliśmy się gruntownej, obszernej, opartej na wyczerpującej kwerendzie źródłowej analizy tych relacji. Nie jest nią wprawdzie także monografia Marka Rodzika, niemniej [?] stanowi poważny krok w tym kierunku?.
Szczegóły
Tytuł: Polska a Wielka Brytania Od kryzysu sudeckiego do 15 marca 1939 rokuAutor: Marek Rodzik
Wydawnictwo: IPN
Kod paskowy: 9788380985414
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 176
Oprawa: Twarda
Waga: 0.315 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
POLIS Wprowadzenie do dziejów greckiego miasta-państwa w starożytności
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Erich Honecker Biografia polityczna
Dolnośląskie
Bolesław Chrobry
DiG
Narodziny systemu władzy
Polska 1943?1948
Polska 1943?1948
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza
Literackie
Mobutu
PIW