Kolejny zbiór tekstów dotyczących różnych, często absurdalnych, aspektów rzeczywistości, będący przykładem łamania konwencji literackich. Na pierwszy rzut oka teksty te wydają się groteskowe i humorystyczne, gdy jednak się w nie wczytamy, tracą ten zabawowy wydźwięk. Autor ucieka się do autoironii, raz jest sceptyczny, innym znów razem pełen optymizmu, prowokuje czytelnika, by spojrzał na siebie z dystansu.
"Tradycję takich narracji odnajdujemy w Oświeceniu, w opowiastkach filozoficznych Woltera, u naszego Ignacego Krasickiego, gdzie naiwny optymizm narratora zderza się z rzeczywistością. Inne źródło to Listy perskie Monteskiusza, Listy marokańskie Jose Cadalso czy Listy chińskiego filozofa Olivera Goldsmitha. Obce pochodzenie narratorów tych utworów pozwoliło autorom na kpiarski opis europejskich obyczajów i codzienności, zakwestionowanie ich oczywistości.
Osobliwością opowieści Kozłowskiego jest, że ich narrator zachowuje naiwny optymizm, pozostając kimś całkowicie zanurzonym w świecie, z którego się wywodzi. Nie mamy wątpliwości, że w tym przypadku świat przedstawiony jest światem narratora. Jest to świat mu bliski, ale jednocześnie nie przestaje go zadziwiać. Im bardziej narrator stara się bliskość potwierdzić, tym bardziej zaskakuje go swoją nieoczywistością, kruchością i umownością. Efekt obcości jest wynikiem nie tyle krytycznego, zdystansowanego stosunku do świata życia, ale właśnie naiwnego, upartego przekonania o możliwości przylegania do niego. Im bardziej narrator jest przekonany, że ma świat już oswojony, tym bardziej go zaskakuje."
z recenzji Adama Komorowskiego
Szczegóły
Tytuł: Niekiedy. Dziennik profesora nadzwyczajnego - kontynuacjaAutor: Paweł Kozłowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
ISBN: 9788323539865
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 198
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.215 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Pasaże
Literackie
Kropka w środku
Galeria Literacka
What the F
Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Copernicus Center Press
Atlas nieba
Rebis
Najdziwniejsze
Biuro Literackie
Kościoły Barokowe w Polsce
Wydawnictwo M
Wiersze wszystkie Apanta Poietika
Austeria
Jak wynaleźć wszystko
Prószyński i S-ka