Pisma wczesne

Wydawnictwo Naukowe PWN

  • Rok wydania: 2020
  • Format: 12.5 x 18.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
79,00 PLN
Nasza cena
73,58 PLN
Oszczędzasz 7%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 69,34 zł



Pisma wczesne odsłaniają źródła późniejszych i najsłynniejszych dzieł myśliciela z Amsterdamu. Jest to bezwzględnie najlepsze i najciekawsze wprowadzenie do jego myśli, uważanej często za kontrowersyjną.

Na książkę składają się 3 niewielkie dzieła:

Uporządkowane streszczenie filozofii Kartezjusza (wydane w 1663 roku), stanowiące już zapowiedź stylu i metody Etyki, nie tylko w klarowny sposób wyjaśnia myśl autora Medytacji, ale ujawnia też najważniejsze jej luki i słabości.

W tym kontekście szczególne znaczenie mają zamykające całą rekonstrukcję Rozmyślania metafizyczne.

Traktat krótki o Bogu, człowieku i jego szczęśliwości (pochodzący z 1661 roku) to wstępny zarys koncepcji rozwiniętej potem w Etyce. Już tutaj bowiem prawdziwym i jedynym warunkiem doskonałości okazuje się fakt, iż człowiek "nic sam w sobie uczynić nie zdoła ku swemu zbawieniu i szczęściu".

Niedokończony "Traktat o uzdrowieniu rozumu" (1661), którego spisanie zbiegło się najprawdopodobniej z rozpoczęciem pracy nad "Etyką". Spinoza w "Traktacie" zapowiada "Etykę", rozważając głównie kwestie epistemologiczne, w tym zwłaszcza istotę, pochodzenie i formę "myśli prawdziwych" - ale i w tym wypadku "poprawa rozumu" służyć ma jednostkowemu i zbiorowemu szczęściu. Kto miał tego pecha i nie zna jeszcze "Etyki" pana de Spinozy, ma to wielkie szczęście, że może rozpocząć lekturę jego pism od dzieł nawcześniejszych.

[Z anonimowego listu z XVII wieku]

Szczegóły

Tytuł: Pisma wczesne
Autor: Baruch de Spinoza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
ISBN: 9788301157340
Tytuł oryginału: Spinoza Opera
Tłumacz: Kołakowski Leszek
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 402
Format: 12.5 x 18.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.42 kg

Recenzje