Spośród ponad stu gatunków uprawianych na świecie dominują obecnie dwa z nich, tj. pieczarka dwuzarodnikowa - Agaricus bisporus oraz twardziak jadalny - Lentinula edodes, nazywamy bardzo często shiitake. Shiitake należy do gatunków grzybów cieszących się dużym zainteresowaniem. Wynika to z jego wyjątkowych walorów smakowych, dużej wartości odżywczej oraz udokumentowanych badaniami klinicznymi właściwości leczniczych.
W owocnikach shiitake stwierdzono m.in. obecność polisacharydów działających antyrakowo, kwasów nukleinowych o charakterze antywirusowym oraz substancji przeciwzakrzepowych i obniżających poziom cholesterolu we krwi.
Na świecie obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji shiitake, także poza głównymi rejonami jego uprawy, tj. Chinami i Japonią. W ostatnim dziesięcioleciu znacząco rozwinęła się uprawa tego gatunku w USA.
W Europie wielkość produkcji shiitake nie przekracza kilkuset ton w skali roku. W Polsce należy od jeszcze do grzybów mało znanych, uprawianych na niewielką skalę, a jego roczna produkcja nie przekracza kilku ton. Większe uprawy spotyka się natomiast we Francji, Holandii, Belgii i Niemczech. Kraje Europy Zachodniej, ze względu na duże zainteresowanie świeżymi grzybami shiitake, stanowią potencjalny rynek zbytu dla naszych producentów.
Niniejsza książka stanowi kompendium wiedzy na temat biologii i uprawy shiitake. Jest to pierwsze w Polsce, kompleksowe i szczegółowe, opracowanie zagadnień, dotyczących produkcji tego mało znanego gatunku. Stanowić może cenną pozycję zarówno dla producentów grzybów, jak i studentów wydziałów ogrodniczych i rolniczych.
Szczegóły
Tytuł: Shiitake Biologia i uprawa twardziaka jadalnegoAutor: Marek Siwulski
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
ISBN: 9788309990024
Języki: polski
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 227
Format: 14.0x21.0cm
Oprawa: Kartonowa Foliowana
Waga: 0.406 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Media masowe w systemach demokratycznych
Inwestycje
Dom z papieru
Świat Książki
Mordercy
Oficynka
Laboratorium
G+J Gruner+Jahr Polska
Śpiąca królewna
Albatros