Gorsze dzieci Republiki.
O Algierczykach we Francji

Czarne

  • Rok wydania: 2020
  • Format: 13,3 x 21,5 cm
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2024-12-23)
Sugerowana cena
44,90 PLN
Nasza cena
35,46 PLN
Oszczędzasz 22%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 21,55 zł



Karim, urodzony w Paryżu syn Algierczyka i Francuzki, zapewnia, że Francja to jego kraj, w Algierii czuje się obco. Daniele, rodowita Francuzka, która w Algierii spędziła pierwsze czterdzieści parę lat życia, wciąż o niej śni, choć wyjechała w 1970 roku, i mówi, że to tam czuje się najlepiej.

Lila uciekła z Algierii przed islamem, Mungi przed rządem, który zwalczał islamskich radykałów. Sarah udawała przed przyjaciółmi ze szkoły, że jest Francuzką, i zmyślała historie o tym, jak jeździ z rodzicami na narty. Algierskie korzenie mają Kylian Mbappé i Zinédine Zidane, ale także sprawcy zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”. Połowa algierskiej reprezentacji w piłce nożnej ma oprócz algierskiego obywatelstwa także francuskie.

W Algierii mieszkali Albert Camus i Pierre Bourdieu, który od badań algierskich Berberów zaczął karierę naukową. Algierską flagę państwową zaprojektowała i uszyła Francuzka Émilie Busquant, partnerka życiowa ojca algierskiego nacjonalizmu Messalego al-Hadżdża, z którym nigdy nie wzięła ślubu, bo oboje byli przeciwni mieszczańskiemu przesądom.

Losy Francuzów i Algierczyków są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie da się opowiedzieć o współczesnej Francji bez pokazania skomplikowanych relacji algiersko-francuskich.


Ludwika Włodek
z empatią, ale i dociekliwością odtwarza splątane rodzinne i polityczne losy. Pomaga zrozumieć i odkłamać pełną stereotypów historię Algierczyków we Francji, która jest też historią Francji. Żywą, zajmującą, ale niejednoznaczną.

Kraj produkcji: Polska

Producent:
Wydawnicto Czarne Sp. z o.o.
Wołowiec 11
38-307 Sękowa (Polska)
tel: +48 515 274 298
email: sekretariat@czarne.com.pl


Szczegóły

Tytuł: Gorsze dzieci Republiki.
Podtytuł: O Algierczykach we Francji
Autor: Ludwika Włodek
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Reportaż
ISBN: 9788381910934
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 344
Format: 13,3 x 21,5 cm
Oprawa: twarda

Recenzje