Mistyka kobiecości

Czarna Owca

  • Rok wydania: 2021
  • Format: 15 x 23 cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
49,99 PLN
Nasza cena
35,11 PLN
Oszczędzasz 30%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 32,25 zł



Jeśli czujesz, że nie jesteś spełniona, chwyć za tę książkę czym prędzej!

"Mistyka kobiecości" to kultowa lektura autorstwa Betty Friedan, która zmieniła podejście do życia amerykańskich matek i żon w latach 60. Przekonaj się, czy jest aktualna do dzisiaj.

"Mistyka kobiecości" Betty Friedan rozpoczęła w Ameryce tzw. drugą falę feminizmu. Dlaczego? Ponieważ autorka, dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród swoich koleżanek, zaczęła gromadzić przygnębiające dane, które zaintrygowały i zaskoczyły opinię publiczną.

Te same kobiety, które były symbolem Ameryki, te uśmiechnięte matki i żony w opaskach w grochy, sprzątające domy i gotujące dzieciom kaszki, okazały się nieszczęśliwymi i niezadowolonymi z życia kurami domowymi. Nie realizowały się tak, jak marzyły, tylko całkowicie podporządkowały rytmowi życia rodzinnego nadawanemu przez męża. To te kobiety są bohaterkami esejów.

Książka powstawała sześć lat. Liczy czternaście rozdziałów wraz z trzema wstępami, które omawiają genezę tomu. Dalsza część rozmontowuje pojęcie tradycyjnej kobiecości na poszczególne elementy. Autorka pisze zarówno o jakości życia codziennego, wypełnionego pracą, za którą nikt kobietom nie płaci, jak również o marketingu i sprzedaży, u której podstaw leży podział na dwie płcie, o nierówności na rynku pracy oraz o dostępie do edukacji. Narusza też temat tabu - zagląda do sypialni.

Fragment książki:
Na czym w takim razie polegał ów nienazwany problem? Jakimi słowami kobiety próbowały go opisać? Czasami jakaś kobieta mówiła: „Czuję się w jakimś sensie pusta… niespełniona” albo: "Czuję się, jakbym w ogóle nie istniała”. Niektóre próbowały zapomnieć o udręce, sięgając po środki uspokajające. Czasami myślały, że problem dotyczy męża lub dzieci, albo że właściwie wystarczy tylko zmienić umeblowanie w domu, przeprowadzić się do lepszej dzielnicy, znaleźć sobie kochanka lub urodzić jeszcze jedno dziecko. Czasami szły do lekarza z objawami, których nie potrafiły opisać: "Czuję się zmęczona… potwornie złoszczę się na dzieci, złoszczę się tak bardzo, że aż mnie to przeraża… Czuję, że zaraz się rozpłaczę bez żadnego powodu". (Pewien lekarz z Cleveland nazwał to "syndromem gospodyni domowej".)

Opinie o książce:
„Mistyka kobiecości to książka-legenda. Książka, która zmieniła świat. Kongres Kobiet otwiera nią swoją Bibliotekę, w której znajdą się kluczowe dzieła feministyczne. Polecamy „Mistykę” tym wszystkim, którzy uważają, że miejsce kobiety jest w domu, bo tak chce natura. I wszystkim, którzy uważają feminizm za dziwactwo, które nie dotyczy „zwyczajnych kobiet”. Ale polecamy ją także tym z Was, które – i którzy – wiedzą, że jest inaczej. To książka, od której zaczął się wielki zryw i wielka zmiana”. - Magdalena Środa

„Mistyka kobiecości to klasyka feminizmu liberalnego. Friedan dowodzi, że kobiety to przede wszystkim jednostki, które nie mniej niż mężczyźni mają prawo dążyć do samorealizacji w sferze publicznej. Masowe zamknięcie kobiet w domach to gotowy przepis na frustrację i nerwice, a przy tym absurdalne marnotrawstwo ludzkiego potencjału. Ta książka powstała pół wieku temu w Ameryce, ale warto do niej wrócić tu i teraz, bo aktywizacja zawodowa kobiet pozostaje wielkim wyzwaniem polityki społecznej w Polsce i w Europie”. - Małgorzata Fuszara

O autorce:
Betty Friedan to amerykańska feministka, działaczka społeczna, dziennikarka. Jest autorką tekstów dotyczących kobiet. Na język polski przetłumaczono dotąd jedynie tom esejów "Mistyka kobiecości". Zadania tego podjęła się Agnieszka Grzybek.

Szczegóły

Tytuł: Mistyka kobiecości
Autor: Betty Friedan
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 9788381438759
Tytuł oryginału: The Feminine Mystique
Tłumacz: Grzybek Agnieszka
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 508
Format: 15 x 23 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Recenzje

Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: