Słownik etymologiczny języka polskiego

Literackie

  • Rok wydania: 2010
  • Format: 17.0x24.0cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
79,00 PLN
Nasza cena
55,66 PLN



Pierwszy od czasów Aleksandra Bruecknera kompletny, nienaganny merytorycznie i przystępny w korzystaniu słownik etymologiczny języka polskiego. Na ponad 800 stronach zamieszczono 4 600 haseł, które wyjaśniają:


znaczenie i budowę słów funkcjonujących we współczesnej polszczyźnie, ich genezę i mechanizmy powstawania
zmiany semantyczne i gramatyczne, jakim podlegały poszczególne słowa na przestrzeni wieków
źródła zapożyczeń wyrazowych z obcych języków
historię wędrówek wyrazów na obszarze euroazjatyckim
przyczyny powstawania tabu językowych
związki cywilizacji i kultury z procesami słowotwórczymi Słownik etymologiczny języka polskiego Wiesława Borysia to nie tylko imponujące kompendium wiedzy o języku polskim przeznaczone dla osób z wykształceniem filologicznym ale i fascynująca lektura dla każdego użytkownika języka polskiego, pełna ciekawostek i zagadek językowych.

Od dawna już odczuwany był brak słownika etymologicznego języka polskiego, który by odpowiadał współczesnemu stanowi nauki i potrzebom szerokiego kręgu zainteresowanych czytelników. Lukę tę wypełnia znakomicie dzieło prof. Wiesława Borysia. Zwięźle, przystępnie i precyzyjnie informuje ono o dawności, rodowodzie oraz przemianach formy i znaczenia ok. 4600 wyrazów współczesnej polszczyzny na tle słowiańskim i indoeuropejskim. Jest nieocenionym źródłem wiedzy nie tylko o dziejach polskiego języka, lecz również polskiej kultury i obyczaju.
prof. dr hab. Henryk Markiewicz
autor Skrzydlatych słów. Wielkiego słownika cytatów polskich i obcych.

10 powodów, dla których Słownik etymologiczny języka polskiego Wiesława Borysia powinien znaleźć się na Twojej bibliotecznej półce:



1. Czy domyślasz się, co biedronka ma wspólnego z krową, a zdrowie z drzewem
2. Czy wiesz, że o pisowni słowa halka (niepoprawnej przez h) zdecydowała popularność opery Moniuszki
3. Czy uważasz, że feministki nie mają racji w swoich atakach na męskocentryczny charakter języka A słowo człowiek oznaczało pierwotnie męskiego członka rodu
4. Zgadnij, który dzień tygodnia stanowi jego początek skoro nazwy czwartek, wtorek, piątek sugerują pierwszeństwo poniedziałku, a środa świadczy o liczeniu dni od soboty
5. Zastanawiasz się, co było pierwsze: jajko czy kura Teraz to już jasne: w języku praindoeuropejskim słowo jajo powstało ze słowa ptak!
6. Czy zgadzasz się, że kobieta jest tajemnicą Chyba musisz bo żaden językoznawca nie przedstawił jeszcze przekonujacej etymologii tego słowa.
7. Nie myśl tyle bo zostaniesz myśliwym. Śmieszne Nie tylko. Łowiectwo uważano w dawnych czasach na zajęcie wymagające rozumu, przemyślności i sprytu. Dlatego słowo myśliwy powstało od czasownika myśleć!
8. Nie wszystko złoto, co się świeci A jednak! Rdzeń wyrazu złoto pochodzi od czasownika znaczającego świecić się.
9. Czy kibic może być elegancki Kiedyś pewnie tak. Dawniej bowiem tym słowem określano eleganta.
10. Czy wiesz, że w efekcie błędów popełnianych przed dawnych Polaków forma pieg jest niepoprawna gramatycznie (powinno być piega), a szabla powinna być sablą

Zaintrygowały Cię te pytania Odpowiedzi na nie znajdziesz w Słowniku etymologicznym języka polskiego Wiesława Borysia.


Szczegóły

Tytuł: Słownik etymologiczny języka polskiego
Autor: Boryś Wiesław
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 9788308041918
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 862
Format: 17.0x24.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 1.548 kg

Recenzje