Ekobajki prosto z natury. Audiobook CD + konspekty
Nieoczywiste opowiadania utrwalające nawyki ekologiczne

Bliżej Przedszkola

  • Rok wydania: 2021
  • Format: 190 x 210 mm
  • Oprawa: miękka
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
25,90 PLN
Nasza cena
23,89 PLN
Oszczędzasz 8%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 19,62 zł



Ekobajki prosto z natury to zbiór 10 opowiadań wchodzący w skład serii Słuchowiska dla przedszkolaków, których celem jest wsparcie nauczyciela w procesie wypracowywania postaw proekologicznych i utrwalających nawyki ekologiczne u dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów młodszych klas.

Słuchowiska kształtują dziecięcą wyobraźnię oraz pozytywnie wpływają na koncentrację. Wymagają od małych słuchaczy skupienia uwagi, przez co doskonalą percepcję słuchową, a także wyciszają i uspokajają. Opowiadania rozwijają również kompetencje emocjonalne, społeczne i kulturowe dzieci, a także wzbogacają ich słownictwo. Słuchając audiobooków i śledząc kolejność następujących po sobie zdarzeń, przedszkolaki wczuwają się w sytuacje bohaterów i ćwiczą empatię.

Bohaterowie opowiadań poznają sposoby na dbanie o środowisko w codziennych sytuacjach. Słuchając albumu, dzieci dowiadują się: jak oszczędzać wodę i dlaczego jest to takie ważne, jak chronić przyrodę podczas zakupów i dlaczego marnowanie jedzenia szkodzi środowisku, komu potrzebne są pszczoły, jak powstają zanieczyszczenia powietrza i jak można im zapobiegać, jak dbać o zwierzęta domowe, jak codziennie ograniczać użycie plastiku i jakie ma to znaczenie dla oceanów, jak poprawnie segregować odpady oraz jak należy zachowywać się w lesie.

W skład publikacji wchodzą:

płyta CD z audiobookami opowiadań;

książka z tekstami opowiadań i konspektami zajęć;

dostęp do wersji streamingowej audiobooka.

W spis treści książki zostały wplecione krótkie streszczenia – ma to na celu ułatwienie oceny, czy dane opowiadanie spełnia założone przez nauczyciela cele dydaktyczne i będzie przydatne w toku zaplanowanej tematyki zajęć.

Opowiadaniom towarzyszą konspekty – jest to zbiór zagadnień ułatwiających przeprowadzenie zajęć o zadanej tematyce w oparciu o dane słuchowisko. Nauczyciel znajdzie tam:

opis celów edukacyjnych, które można zrealizować za pomocą słuchowiska;

zakres obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przy realizacji których pomocne będzie opowiadanie;

przykładowe pytania do rozmowy prowadzonej z dziećmi na podstawie słuchowiska;

inspiracje do zabaw, które może przeprowadzić nauczyciel z dziećmi po wysłuchaniu opowiadania;

wskazówki dla nauczyciela pomocne w realizacji zajęć zorganizowanych na podstawie słuchowiska.

***

Spis i tematyka udźwiękowionych opowiadań:

1. Las jest domem wielu zwierząt Basia uwielbia przygody, za to bardzo nie lubi spać. Na szczęście okazuje się, że pluszowy miś dziewczynki jest tak naprawdę wielkim niedźwiedziem. Zabiera ją na wyprawę do samego serca nocnego lasu i uczy ją, jak powinna zachowywać się w domu dzikich zwierząt.

2. Komu potrzebne są pszczoły? Na łące mieszkają pszczoły, które chętnie dzielą się z innymi efektami swojej pracy. Pewnego dnia w okolicy pojawia się Żmija. Chce się pozbyć pszczół, ale mieszkańcy łąki szybko przekonują się, jak pożyteczne są te owady.

3. Oceany pełne plastiku Kostek i jego rodzice bardzo dbają o przyrodę – nawet na wakacjach! Nad morzem trafiają na ciekawą wystawę w Akwarium Gdyńskim. Bardzo martwi ich to, że do oceanów, rzek i jezior trafia wiele ton plastikowych śmieci. Postanawiają więc dawać dobry przykład, aby uświadamiać innym turystom, jak ważne jest ograniczanie użycia plastiku.

4. Jak niejadki tworzą odpadki? Julia i Natasza są przyjaciółkami. Jedna z nich lubi jeść, a druga marudzi przy każdym posiłku. Czy babcia Julki znajdzie sposób na to, żeby zachęcić niejadka do poznawania nowych smaków? I jaki związek z niszczeniem środowiska ma wybrzydzanie podczas jedzenia?

5. Uczymy się dbać o zwierzęta domowe Dzieci mają okazję porozmawiać w przedszkolu o swoich ukochanych pupilach. W czasie zajęć pani nauczycielka przypomina im, jak należy dbać o zwierzaki domowe.

6. Smog niewawelski i dar Tewka Teodor dowiaduje się z telewizyjnej prognozy pogody, że nad Polską pojawił się smog. „Czy to ten sam potwór, który kiedyś wypił Wisłę?” – zastanawia się chłopiec. Okazuje się, że ten współczesny jest jeszcze straszniejszy, bo kradnie ludziom to, co mają najcenniejsze – czyste powietrze. Na szczęście rodzice Teodora wiedzą, jak skutecznie walczyć ze smogiem.

7. Lista zakupów, czyli jak nie marnować jedzenia Mama Franka planuje zdrowe posiłki, a później robi zakupy z listą, aby o niczym nie zapomnieć. Bo rozsądne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy – w ten sposób nie marnujemy jedzenia.

8. Jak chronić przyrodę podczas zakupów? Mama Robusia starannie przygotowuje się do zakupów. Zawsze zabiera ze sobą do sklepu wielorazowe torebki i pojemniki. Dlaczego? Bo jednorazowe opakowania to cała góra śmieci!

9. Kosz łakomczuch Pojemnik na śmieci, zwany Kubełkiem, jest ulubieńcem wszystkich domowników. Dzięki niemu w domu i ogrodzie jest bardzo czysto. Jednak i o kosz na odpadki trzeba dbać, bo niektóre śmieci mogą mu zaszkodzić. Lecz nie tylko jemu – także całej planecie!

10. Hipcio i Błądek oraz woda, której może zabraknąć Hipcio i Błądek to dwaj przyjaciele. Hipcio ma wody pod dostatkiem, za to Błądek mieszka w miejscu, w którym jej brakuje. Jak Błądek radzi sobie w takich warunkach? Doskonale! Wystarczy nauczyć się oszczędzać wodę.


Szczegóły

Tytuł: Ekobajki prosto z natury. Audiobook CD + konspekty
Podtytuł: Nieoczywiste opowiadania utrwalające nawyki ekologiczne
Autor: Magdalena Ledwoń
Wydawnictwo: Bliżej Przedszkola
Seria: Słuchowiska dla przedszkolaków
ISBN: 9788365915863
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 36
Format: 190 x 210 mm
Oprawa: miękka
Waga: 0.11 kg

Recenzje