Archeologie przyszłości
Pragnienie zwane utopią i inne fantazje naukowe
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czy w erze globalizacji, wyznaczanej z jednej strony przez oszałamiający rozwój technologii Zachodu, a z drugiej przez dezintegrację społeczną Trzeciego Świata, pojęcie utopii ma jeszcze jakiś sens W Archeologiach przyszłości, swoim najobszerniejszym dziele od czasu Postmodernizmu. Logiki kulturowej późnego kapitalizmu, Jameson bada, jak rozwijała się forma utopii od czasów Morusa, zastanawia się też nad funkcją myślenia utopijnego w erze postkomunistycznej. Analizuje związki łączące utopię z fantastyką naukową, zgłębiając sposoby przedstawiania inności, obcych form życia i obcych światów w twórczości takich pisarzy jak Philip K. Dick, Ursula LeGuin, William Gibson, Brian Aldiss, Kim Stanley Robinson oraz wielu, wielu innych. W podsumowaniu swoich esejów Jameson omawia sprzeczne stanowiska w sporze o utopię i podkreśla, że ma ona dziś niebagatelną wartość polityczną.
Książka amerykańskiego uczonego Fredrica Jamesona stanowi ukoronowanie jego wieloletnich zainteresowań problematyką szeroko rozumianej utopii oraz jej funkcjonowania w systemie literackim i kulturowym, szczególnie w czasach współczesnych. () Książka ma charakter interdyscyplinarny i wysoce erudycyjny. Tak też traktowane jest zjawisko utopii oglądane w kategoriach literackich, socjologicznych, politycznych i psychologicznych.
Z recenzji prof. dr hab. Artura Blaim
Jameson zakłada, że w obliczu upadku ideologii marksistowsko-komunistycznych, w sytuacji apolitycznego nastroju, który dominuje w świecie zachodnim, to właśnie utopia, onegdaj odgrywająca tak ważną rolę w kulturze, pozostaje jedyną istotną przeciwwagę dla skomercjalizowanego postmodernizmu. Rzecz jedynie w tym, że nie znajdziemy jej dzisiaj w pismach filozoficznych, ale w literaturze fantasy i science-fiction. Utopia jest potrzebna, jako że wskazuje alternatywy dla rzekomo jedynego możliwego porządku urządzenia spraw społecznych i politycznych, jakie proponuje elastyczny kapitalizm ponowoczesności. Udowodnieniu, ze tak właśnie sprawy się mają służą obszerne wywody opracowania Jamesona.
Z recenzji prof. dr hab Wojciecha Burszty
Szczegóły
Tytuł: Archeologie przyszłościPodtytuł: Pragnienie zwane utopią i inne fantazje naukowe
Autor: Jameson Fredric
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Eidos
ISBN: 9788323331612
Tytuł oryginału: Archaeologies of the Future. The Desire Called Utopia and Other Science Fictions
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Płaza Maciej, Frankiewicz Małgorzata, Miszk Andrzej
Języki: polski
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 506
Format: 15.5x23.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.75 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Wstęp do kulturoznawstwa
Zysk i S-ka
Poradnik dla bloggerów
100 pomysłów na ciekawy blog
100 pomysłów na ciekawy blog
Bauer-Weltbild Media (KDC)
Sztuka argumentacji Słownik terminologiczny
Wydawnictwo Naukowe PWN
Książeczka minimalisty
Helion
Gentryfikacja Berlina
od życia na podsłuchu do kultury caffe latte
od życia na podsłuchu do kultury caffe latte
Katedra Wydawnictwo Naukowe