Cięcie drzew i krzewów owocowych jest nierozerwalnie związane z racjonalną pielęgnacją roślin sadowniczych. Ma ono kilka celów.
Po posadzeniu drzewa i krzewy przycinamy, aby łatwiej się przyjęły. W czasie przesadzania roślin ze szkółki do sadu 4/5 systemu korzeniowego zostaje odcięte. Przycięcie pędów przywraca równowagę między systemem korzeniowym a częścią nadziemną; ogranicza nadmierną transpirację, ułatwia przyjęcie się roślin i ich wzrost.
W pierwszych latach po posadzeniu roślin wykonuje się cięcie formujące, które ma na celu nadanie roślinom odpowiedniego kształtu. Dawniej formowano korony drzew owocowych wyłącznie za pomocą cięcia. Kiedy się okazało, że cięcie opóźnia owocowanie, zaczęto formować korony przez przyginanie pędów. W sadach intensywnych przyginanie pędów jest obecnie podstawowym zabiegiem formującym, cięcie - tylko uzupełniającym.
Niektóre formy drzew, np. szpalerową lub wrzecionową, można uzyskać wyłącznie dzięki przyginaniu pędów i słabemu cięciu. W sadach towarowych, gdzie wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania jest bardzo ważne, nie wyprowadza się takich form, które wymagają intensywnego cięcia. Cięcie formujące znajduje obecnie większe zastosowanie w ogródkach przydomowych i na działkach, przy formowaniu sztucznych koron.
Po wejściu w okres owocowania coroczne cięcie drzew i krzewów staje się koniecznością. Ma ono na celu regulowanie wzrostu i owocowania. Za pomocą cięcia utrzymujemy odpowiednie rozmiary i zagęszczenie koron drzew i krzewów. W sadach złożonych z drzew silnie rosnących konieczne jest cięcie ograniczające wysokość i rozpiętość koron. Drzewa zbyt wysokie trudno skutecznie opryskiwać, a zbiór owoców jest uciążliwy i mało wydajny. Rozpiętość koron musi umożliwiać swobodny przejazd ciągnika i maszyn towarzyszących.
Cięcie przerzedzające i odmładzające korony ma na celu uzyskanie owoców dorodnych, w pełni wyrośniętych i wybarwionych. Przeciwdziała więc, w miarę starzenia się drzew i krzewów, tendencji do wydawania nadmiernej ilości owoców, niestety, bardzo drobnych. Zmniejszenie liczby kwiatów i zawiązków owocowych pozwala na dorośniecie pozostałych owoców do wielkości charakterystycznej dla danej odmiany. Cięcie sprzyja również regularnemu owocowaniu.
Szczegóły
Tytuł: Cięcie drzew i krzewów owocowychPodtytuł: Poradnik
Autor: Mika Augustyn
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Kod paskowy: 9788309010005
ISBN: 8309010001
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 192
Format: 16.0x22.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.6 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Jabłoń w każdym ogrodzie
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Grusze
Działkowiec
Jabłoń
Działkowiec
Obserwujemy motyle. Jak - gdzie - kiedy?
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Choroby roślin
Hachette Livre
Ogród dla początkujących
Zysk i S-ka
Ścieżki schody podesty
Działkowiec
ECDL Moduł 3 Przetwarzanie tekstów
Wydawnictwo Naukowe PWN