Działalność gospodarcza nie jest moralnie neutralna. Oznacza to, że jej podejmowanie i prowadzenie łączy się nie tylko z decyzjami organizacyjno-ekonomicznymi, lecz także z wyborami etycznymi. Etyka gospodarowania ma zawsze postać refleksji wartościującej, ponieważ przedmiotem badań jest moralność gospodarującego społeczeństwa, a zatem wyznaczanie granic pomiędzy słusznością i nagannością ludzkich działań.
Poznawczo-dydaktyczny cel, przyjęty przez Autorów książki, ma swoje odzwierciedlenie w podziale książki na dwie części. Pierwsza obejmuje przegląd wybranych nurtów etyki i filozofii gospodarczej, podstawowe informacje na temat zakresu etyki biznesu i pojęcia kapitału społecznego, a także ubóstwa i moralnych aspektów rynku pracy.
Druga część jest poświęcona relacjom między uczestnikami działań rynkowych, takimi jak: firmy, kadra zarządzająca, pracownicy, konsumenci, instytucje społecznego komunikowania się i instytucje władzy. Omówiono w niej także zagadnienia dotyczące negocjacji, konfliktów w relacji pracodawca-pracownicy, etosu ludzi biznesu, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, etyki zawodowej i kodeksów etycznych oraz zjawisk patologicznych.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów uczelni ekonomicznych i szkół biznesu, a także dla studentów socjologii, psychologii, dziennikarstwa i prawa.
Szczegóły
Tytuł: Elementy etyki gospodarki rynkowejWydawnictwo: PWE
Kod paskowy: 9788320815382
ISBN: 832081538X
Języki: polski
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 284
Format: 14.4x20.6
Oprawa: Kartonowa
Waga: 0.305 kg
Redakcja: Pogonowska Barbara
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Wymiary życia społecznego
Scholar
Całość i nieskończoność
Esej o zewnętrzności
Esej o zewnętrzności
Wydawnictwo Naukowe PWN
Śladami Marksa i Wittgensteina
Krytyka społeczna bez teorii krytycznej.
Krytyka społeczna bez teorii krytycznej.
Wydawnictwo Naukowe PWN
Bajki z Szafy Żyrafy boks vol. 2
Luna Music
Sprawiedliwość
Jak postępować słusznie?
Jak postępować słusznie?
Kurhaus Publishing
Krytyka praktycznego rozumu
Antyk Marek Derewiecki