Książkę podzielono na dwie części. W pierwszej, zatytułowanej Edukacja globalna a współczesny świat, charakteryzuję wybrane globalne kryzysy i jednocześnie prezentuję krytyczną edukację globalną jako nieodzowny element prób skutecznego poszukiwania rozwiązań wybranych palących problemów współczesności. W części tej sięgam do najważniejszych intelektualnych inspiracji, które stanowią o oryginalności tego wariantu edukacji, czyli transformacyjnego uczenia się, pedagogiki emancypacyjnej i studiów postkolonialnych (por. rozdział 3). Oprócz omówienia badań prowadzonych podczas Światowego Forum Społecznego w 2015 roku (por. rozdział 4) zastanawiam się także nad tym, jakiego rodzaju wyzwania stawia krytycznej edukacji globalnej akademia i odwrotnie. Część pierwsza stanowi zatem historyczne ujęcie problemu ? skąd się wzięła edukacja globalna, jak się zmieniała oraz na jakiego rodzaju potrzeby i przy użyciu jakich narzędzi odpowiada.
Druga część książki, Edukacja globalna w Polsce, jest rezultatem mojego uczestnictwa w rozmaitych przedsięwzięciach związanych z tworzeniem edukacji globalnej w naszym kraju w latach 2009?2015 oraz badań empirycznych z lat 2010?2011 prowadzonych z ekspertami w tej dziedzinie. Obydwa doświadczenia miały doprowadzić do poznania głównych mechanizmów realizowania u nas takiej edukacji. Jawi się ona jako ciekawy obszar tropienia procesów adaptowania europejskiej polityki edukacyjnej do narodowych kontekstów, pozostających w ścisłym związku z doświadczeniami kolonializmu i neokolonializmu (także w odniesieniu do Polski, por. rozdział 5). Moje badania miały doprowadzić do lepszego poznania początków (rozdział 6), głównych mechanizmów i najważniejszych podmiotów edukacji globalnej w Polsce (rozdział 7, 8 i 9).
Książka, którą oddajemy do rąk czytelniczek(-ków), jest zatem wynikiem osobistych doświadczeń Autorki w toku kilkunastu lat jako aktywistki, uczennicy, nauczycielki, trenerki i liderki zespołów badawczych.
Szczegóły
Tytuł: Zmieniając światPodtytuł: Edukacja globalna między zyskiem a zbawieniem
Autor: Katarzyna Jasikowska
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788380954564
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 284
Format: 16.0x23.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.44 kg
Recenzje
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Tożsamość i obywatelstwo w społeczeństwie wielokulturowym
Wydawnictwo Naukowe PWN
Miłość na odległość
Formy życia w epoce globalnej.
Formy życia w epoce globalnej.
Wydawnictwo Naukowe PWN
Kompetencje międzykulturowe jako kapitał społeczności wielokulturowych
ŻAK Wydawnictwo Akademickie
Europa
Burzliwy i potężny kontynent
Burzliwy i potężny kontynent
Wydawnictwo Naukowe PWN
W pułapce wielokulturowości
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Edukacja międzykulturowa na rzecz zrównoważonego rozwoju
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego